Doğal dil işleme ve makine öğrenimi ; yöntem ve uygulama araştırması
Natural language processing and machine learning ; method and applied research
  1. Tez No: 952611
  2. Yazar: MELİSA CEREN ÇİMİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Nöroloji, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dil öğrenimi ve üretimi, bir iletişim aracı olmanın da ötesinde dünyayı anlamlandıran bilişsel bir araç işlevine sahiptir. Doğal dil işleme (NLP) sistemleri, bilişsel dil süreçlerini derin öğrenme yöntemlerini kullanarak tekrardan yorumlamakta ve üretebilmektedir. Bunun da ötesinde, yapay zekâ teknolojisinin gelişmesiyle beraber, günümüzde“zihin okuma”olarak bilinen beyin-temelli dil tahmini mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada, doğal dil işlemenin nörobilimsel temelleri sistematik olarak ele alınmış ve doğal dil işleme görevlerinde kullanılan derin öğrenme yöntemleri kuramsal bir çerçevede incelenmiştir. EEG ve fMIR gibi non-invaziv nörogörüntüleme tekniklerinden elde edilen veriler ile eğitilen derin öğrenme modellerinin, katmanlar aracılığı ile nöronları simüle edebildiği ve dilin sözdizimsel ve anlamsal işlenmesinde insan beynindeki hiyerarşik dil işleme yapılarıyla paralellik gösterdiği bulunmuştur. Özellikle CNN, RNN ve Transformer tabanlı mimarilerin, kelime gömme, anlamsal analiz, makine çevirisi, duygu analizi ve sınıflandırması, soru yanıtlama ve kelime tahmini gibi doğal dil işleme görevlerinde yüksek performans gösterdiği bildirilmiştir. Bu bağlamda, doğal dil işleme sistemleri, hem beyin-bilgisayar arayüzlerinin altyapısını şekillendirerek gerçekçi dil üretiminde yeni bir paradigma sunmakta hem de insan beyninin ve bilişsel bozuklukların anlaşılmasında yeni kapılar aralamaktadır.
Özet (Çeviri)
Language acquisition and production function not only as tools for communication but also as cognitive instruments that shape our understanding of the world. Natural Language Processing (NLP) systems reinterpret and generate cognitive language processes using deep learning methods. Beyond that, advancements in artificial intelligence have made brain-based language prediction—commonly referred to as“mind reading”- increasingly possible. This study systematically explores the neuroscientific foundations of natural language processing and examines the deep learning methods used in NLP tasks within a theoretical framework. Deep learning models trained on data derived from non-invasive neuroimaging techniques such as EEG and fMRI have been found to simulate neurons through their layers and demonstrate parallels with the hierarchical language processing structures of the human brain in syntactic and semantic analysis. Notably, architectures based on CNNs, RNNs, and Transformers have shown high performance in various NLP tasks such as word embedding, semantic analysis, machine translation, sentiment analysis and classification, question answering, and word prediction. In this context, NLP systems not only shape the infrastructure of brain-computer interfaces by offering a new paradigm in realistic language generation, but also open new doors to understanding the human brain and cognitive disorders.