Investigation of dark yellowing behaviour of alkyd-based polyurethane coatings
Alkid esaslı poliüretan kaplamaların karanlıkta sararma davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 952626
  2. Yazar: ECE KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Poliol ve diizosiyanatların reaksiyonu sonucu üretan bağı oluşumu esasına dayanan poliüretan kaplamaların, mobilya üretiminde ahşap yüzeyler üzerinde astar, bazkat ve sonkat olarak kullanımı yaygındır. Bu amaçla en yaygın kullanılan polioller, yağ asidi ile modifiye edilmiş polyesterler olan alkidlerdir. Çapraz bağlayıcılar, aromatik veya alifatik diizosiyanatlardır. Poliüretan kaplamaların fiziksel kurumasını hızlandırmak için nitroselüloz (NC) veya selüloz asetobutirat (CAB) gibi yüksek molekül ağırlıklı termoplastik reçineler sıklıkla kullanılır. Bu tezde, alkidlerin yağ asidi modifikasyonlarının, yardımcı reçine varlığı, tipi ve oranının, ve izosiyanat çapraz bağlayıcı tipinin, alkid esaslı poliüretan kaplamaların karanlıkta sararma davranışı üzerindeki tekil ve bileşke etkisi incelenmiştir. Karanlıkta sararmayı en çok etkileyen parametrenin, alkidin modifikasyonunda kullanılan yağın doymamışlık içeriği olduğu, yüksek doymamışlık içeren bir alkid ile nitroselüloz yardımcı reçine ve aromatik çapraz bağlayıcı kullanımının karanlıkta sararmayı belirgin şekilde artırdığı tespit edilmiştir. Doymamışlık, nitroselüloz içeriği ve çapraz bağlayıcı içeriği bilinen bir boyanın altı ay karanlıkta yaşlandırma sonunda sararma derecesini tahmin etmek için bir matematiksel model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyurethane coatings, based on urethane bond formation from the reaction of polyols and diisocyanates, are widely used in furniture production as primer, basecoat and topcoat on wooden substrates. Most commonly used polyols for this purpose are alkyds, which are polyesters with fatty acid modifications. The cross-linkers can be aromatic or aliphatic diisocyanates. Thermoplastic resins of high molecular weight like nitrocellulose (NC) or cellulose acetobutyrate (CAB) are commonly used as auxiliary resins for faster physical drying of polyurethane caotings. In this thesis, the individual and combined effects of fatty acid modifications of alkyds, type, presence and amount of auxiliary resinns, and the type of isocyanate crosslinkers on dark yellowing of alkyd-based polyurethane coatings have been investigated. It has been determined that unsaturation of the oil used in the modification of the alkyd resin has the strongest influence on the dark yellowing, and that the incorporation of nitrocellulose as auxiliary resin with a highly unsaturated alkyd and cross-linking with an aromatic isocyanate cause a pronounced degree of yellowing in dark. A mathematical model has been developed to estimate the extent of yellowing upon ageing in dark for six months for a coating with known unsatuartion, nitrocellulose and isocyanate contents.