Biyojenik fe3o4 manyetik nanopartiküllerin hazırlanması, karakterizasyonu ve kristal viyole boyar maddesini uzaklaştırma karakteristiklerinin incelenmesi
Preparation, characterization and investigation of their crystal violet dyestuff removal characteristics of biogeneic fe3o4 magnetic nanoparticles
  1. Tez No: 952634
  2. Yazar: BEDRİYE ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kristal viyole (KV) katyonik bir boya olup, koyu yeşil, parlak kristalli bir yapıya sahiptir. Baskılamada kullanılan KV kağıt ve elyafların boyanmasında (ipek, yün, deri ceketler, jüt ve pamuk), matbaa mürekkebi, veteriner ilaçları ve gübre üretiminde kullanılmaktadır. Katyonik yapısı nedeniyle hücre üzerindeki negatif yüklü reseptörlere bağlanarak hücre ölümüne yol açan, aynı zamanda mutajenik özelliğe sahip kanserojen bir boyarmaddedir. Az miktarda tüketilmesi (1 mg/L'den daha az) solunum rahatsızlığı, nefes darlığı, hırıltı gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında KV adsorpsiyonuna yönelik düşük maliyetli ve adsorplama kapasitesi yüksek biyojenik yeni bir adsorban geliştirmek amacıyla zeytin atıklarından toplanan zeytin çekirdeklerinden yararlanarak manyetik Fe3O4 nanopartiküller (Z-MNP) hazırlandı. Hazırlanan Z-MNP'nin karakterizasyonları Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Örnek Titreşimli Manyetometre (VSM), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) ve X-Ray Diffraction (XRD) ve Enerji Dağılım X-Işını Spektrometresi (EDX) ile gerçekleştirildi. Daha sonra Z-MNP manyetik nanopartiküller, sulu çözeltiden KV'nin uzaklaştırılması için adsorban olarak kullanıldı. Adsorpsiyon çalışmalarında temas süresi, başlangıç pH, pHpzc, başlangıç derişimi gibi parametreler çalışılmıştır. Temas süresi 90 dk, pH: 6,0, pHpzc: 5.978, başlangıç boya derişimi ise 25 °C'de 10 mg/L olarak bulundu. KV'nin Z-MNP desorpsiyonu çalışmalarında etil alkolün 2, 4 ve 24 saatler için diğer desorbentlere göre daha iyi desorpsiyon ajanı olduğu bulundu. Kinetik çalışmalarda yalancı ikinci derece (Ho- Mckey) kinetik modelin uygun olduğu belirlendi. Kristal viyolenin Z-MNP üzerine adsorpsiyonuna ilişkin Ea değeri 6.09 kJ/mol (25.50 kcal/mol) olarak hesaplandı. Aktivasyon entalpisi (ΔH#) ve aktivasyon entropisi (ΔS#) değerleri sırasıyla 0.23 kJ/mol ve -176,84 J/molK olarak hesaplandı. Aktivasyon serbest enerjisi (ΔG#) 298, 308 ve 318 K'de sırasıyla 52.72, 54.49 ve 56.26 kj/mol olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Crystal violet (KV) is a cationic dye with a dark green, shiny crystalline structure. KV is used in printing, dyeing of paper and fibres (silk, wool, leather jackets, jute and cotton), printing ink, veterinary drugs and fertiliser production. Due to its cationic structure, it is a carcinogenic dyestuff with mutagenic properties that causes cell death by binding to negatively charged receptors on the cell. Consumption in small amounts (less than 1 mg/L) causes respiratory discomfort, shortness of breath, wheezing. In the present study, magnetic Fe3O4 nanoparticles (Z-MNP) were prepared using olive pits collected from olive wastes in order to develop a new biogenic adsorbent with low cost and high adsorption capacity for CV adsorption. The characterisations of the prepared Z-MNPs were carried out by means of Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Sample Vibrating Magnetometer (VSM), Scanning Electron Microscopy (SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM) and X-Ray Diffraction (XRD) and Energy Dispersive X-Ray Spectrometry (EDX). Z-MNP magnetic nanoparticles were then used for the removal of KV from aqueous solution. In adsorption studies, parameters such as contact time, initial pH, pHpzc, initial concentration were studied. The contact time was 90 min, pH:6.0, pHpzc:5.978, initial dye concentration was 10 mg/L at 25 ºC. In Z-MNP desorption studies of KV, ethyl alcohol was found to be a better desorption agent than other desorbents for 2, 4 and 24 hours. Pseudo-second order (Ho-Mckey) kinetic model was found to be appropriate in kinetic studies. The Ea value for the adsorption of crystal violet on Z-MNP was calculated as 6.09 kJ/mol (25.50 kcal/mol). Activation enthalpy (ΔH#) and activation entropy (ΔS#) values were calculated as 0.23 kJ/mol and -176.84 J/molK, respectively. The activation free energy (ΔG#) was calculated as 52.72, 54.49 and 56.26 kj/mol at 298, 308 and 318 K, respectively.