Yamuksal bulanık çoklu sayılar üzerinde cocoso metotlarının çok-kriterli karar-verme metotlarına uygulamaları
Applications of cocoso methods on trapezoidal fuzzy multi numbers to multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 952633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAKKAS ULUÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Karar verme problemlerinde asıl amaç; alternatiflerin sıralanması, seçilmesi ya da sınıflandırılması bakımından çok-kriterli karar-verme yöntemleri bir sürece sahiptir. Bu süreç kabaca; problemi belirleme, problemi yapılandırma, modeli kurma, modeli kullanma ve bir eylem planı geliştirme şeklinde sıralanabilir. Karmaşık karar problemlerinde karar verme sürecini kolaylaştırmak için de geçmişten günümüze çok fazla çok-kriterli karar-verme yöntemi önerilmiş ve geliştirilmiştir. Bundan dolayı bu tez çalışmasının amacı çok-kriterli karar-verme yöntemlerinden olan CoCoSo yöntemini, yamuksal bulanık çoklu sayılarla birlikte genelleştirilmiş mesafe ölçümleri üzerinde bazı ağırlık metotları ile geliştirmek ve literatüre kazandırmak olacaktır. Bu çalışmayı yapmak için birinci bölümde tez ile ilgili literatür taraması yapılacaktır. İkinci bölümde tezde kullanılacak olan bazı tanım ve metotlarla ilgili temel bilgilere yer verilecektir. Üçüncü bölümde yamuksal bulanık çoklu sayılar üzerinde tanımlanan genelleştirilmiş mesafe ölçümü ile sırasıyla; CoCoSo yöntemi, Entropi-CoCoSo yöntemi ve SWARA-CoCoSo yöntemi tanımlanacaktır. Dördüncü bölümde ise önerilen bu yöntemlerin uygulanabilirliğini ve etkinliğini göstermek için gerçek hayat problemine bir uygulaması yapılarak bu yöntemlerden elde edilen sonuçların karşılaştırılması verilecektir. Son bölümde de önerilen metotta elde edilen sonuçlar ve gelecekte hangi kümeler üzerinde nasıl geliştirileceği önerilecektir.
Özet (Çeviri)
In decision-making problems, the main objective is to rank, select or classify alternatives, and multi-criteria decision-making methods have a specific process. This process can be roughly listed as identifying the problem, structuring the problem, constructing the model, using the model, and developing an operational plan. In order to simplify the decision-making process in complex decision problems, many multi-criteria decision-making methods have been proposed and developed from past to present. The aim of this thesis is to improve the CoCoSo method, which is one of the multi-criteria decision-making methods, with some weighting methods on generalized distance measurements with trapezoidal fuzzy multi numbers and to contribute it to the literature. To do this study, a literature review related to the thesis will be made in the first part. In the second part, basic information about some definitions and methods that will be used in the thesis will be given. In the third part, CoCoSo method, Entropy-CoCoSo method and SWARA-CoCoSo method will be defined respectively with the generalized distance measurement defined on trapezoidal fuzzy multi numbers. In the fourth part, in order to show the applicability and effectiveness of these proposed methods, an application to a real-life problem will be made and a comparison of the results obtained from these methods will be given. In the last part, the results obtained in the proposed method and how to improve it in the future on which sets will be suggested.