Geleneksel ve ökzetik yapıların mekanik özelliklerinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of the mechanical properties of conventional and auxetic structures
- Tez No: 952638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR OKTAY AZELOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT KENAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, basma yükü altında geleneksel (konvansiyonel) ve ökzetik yapıların mekanik özellikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmada, farklı yapı tiplerinin basma dayanımı, hafiflik, üretim süresi ve maliyet gibi mühendislik açısından kritik performans kriterleri doğrultusunda değerlendirilmesi hem deneysel testler hem de sayısal analizler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılar, geometrik ve mekanik özelliklerine göre kategorize edilmiş ve konvansiyonel yapılar ile ökzetik yapılar hem kendi içlerinde hem de birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Yapıların deformasyon ve kırılma mekanizmaları, uygulanan test yöntemleri ve sayısal simülasyon sonuçları ışığında detaylı olarak analiz edilmiş, benzerlikler ve farklılıklar sistematik biçimde ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, yapısal performansın iyileştirilmesi ve optimizasyonuna yönelik gelecekte yapılabilecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical properties of conventional and auxetic structures under compressive loading were comprehensively investigated. The evaluation of different structure types was carried out based on critical engineering performance criteria such as compressive strength, lightness, production time, and cost, utilizing both experimental tests and numerical analyses. The structures were categorized according to their geometric and mechanical characteristics, and conventional and auxetic structures were compared both within their own groups and against each other. The deformation and fracture mechanisms of the structures were thoroughly analyzed in light of the applied testing methods and numerical simulation results, systematically highlighting their similarities and differences. Based on the obtained findings, recommendations for future studies aimed at improving and optimizing structural performance were provided.