Kronik böbrek yetersizliği tanısıyla takip edilen 43 ay altı çocukların nörogelişimsel açıdan değerlendirilmesi
Neurodevelopmental evaluation of children under 43 months old with chronic kidney disease
- Tez No: 952669
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP NAGEHAN YÜRÜK YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Erken çocukluk dönemi motor, dil ve bilişsel gelişimin hızla ilerlediği kritik evrelerdir. Bu dönemlerde başlayan böbrek yetersizliği, nörogelişimsel ilerlemede önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Çalışmamızın temel amaçları, kronik böbrek yetersizliği ile takip edilen infant ve yürümeye başlayan çocukların nörogelişimsel düzeylerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza, Ocak 2020 ile Eylül 2024 tarihleri aralığında, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (İTF) ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF) Çocuk Nefroloji Bilim dalı polikliniklerine başvurarak KBY tanısı ile izleme alınan 26 hasta ve 19 gönüllü sağlıklı çocuk dahil edildi. Hastalar KBH tanısı olan grup ve herhangi bir hastalık tanısı bulunmayan kontrol grubu olacak şekilde gruplandırıldı. Nörogelişimsel düzeyleri, BSID-III nörogelişim testi kullanılarak değerlendirildi. Gelişim düzeyi; Bilişsel, Dil, Motor ve Sosyal-Duygusal alanlarda bileşik puanları üzerinden belirlendi. Bulgular: Çalışmamızda kronik böbrek hastalığı ile takipli çocuklar nörogelişimsel açıdan bilişsel, motor ve dil alanlarında anlamlı farkla düşük skorlara sahip bulundu. Aynı zamanda hastalığın erken dönemde büyüme ve gelişme geriliği bulguları gösterildi. Nörogelişimsel profil üzerinde etkili klinik parametreler bilişsel, dil, motor, sosyal-duygusal ve uyumsal skorlar ile değerlendirildi. Anne sütü alım süresi ve şekli, hastanede yatış süresi, anne depresyon düzeyi, günlük ekran maruziyeti, uyku düzeni ve proteinüri değişkenlerinin etkileri gösterildi. Sonuç: Kronik böbrek hastalığı olan çocuklar gelişimsel açıdan risk altındadır. Bu çocukların bilişsel, motor ve dil gelişimlerindeki gecikmelerin erken tanınması, nörogelişimsel profilin üzerinde etkili faktörlerin belirlenmesi ve multidisipliner bir yaklaşımla erken müdahalenin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Early childhood is a critical period characterized by rapid advancements in motor, language, and cognitive development. Chronic kidney disease (CKD) emerging during this stage poses a significant threat to neurodevelopmental progress. This study aims to assess the neurodevelopmental profile of infants and toddlers with CKD. Methods: Our study examined 26 patients diagnosed with CKD who were followed at the outpatient clinics of the Pediatric Nephrology Departments at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, and Cerrahpaşa Faculty of Medicine between January 2020 and September 2024. We also included 19 healthy children as volunteers for comparative analysis. Participants were classified into two groups: the CKD group, consisting of patients with confirmed CKD diagnoses, and the control group, comprising healthy children without any medical conditions. Neurodevelopmental profiles were evaluated using the Bayley Scales of Infant and Toddler Development, Third Edition (BSID-III), allowing us to assess developments based on composite scores in Cognitive, Language, Motor, and Social-Emotional domains. Results: In our study, children with CKD were found to have significantly lower scores in cognitive, motor, and language domains in terms of neurodevelopmental outcomes. Additionally, early-period growth and developmental delays were observed. Clinical parameters influencing the neurodevelopmental profile were assessed through cognitive, language, motor, socio-emotional, and adaptive scores. The effects of variables such as duration and type of breastfeeding, length of hospital stay, maternal depression level, daily screen exposure, sleep patterns, and proteinuria were demonstrated. Conclusion: Children with CKD are at developmental risk. Early recognition of delays in their cognitive, motor, and language development, identification of factors influencing their neurodevelopmental profile, and the importance of early intervention through a multidisciplinary approach are emphasized