İklim değişikliğinin sucul ekosistemlerde birincil üretim üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of climate change on primary producers in aquatic ecosystems
  1. Tez No: 952671
  2. Yazar: UMUT İPLİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT VAHDET YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İklim değişikliğinin etkilerinin; fitoplankton takımları çerçevesinde, biyokütle değişimi ile tür zenginliği üzerine olası etkilerinin araştırılması bu tez çalışmasının ana amacıdır. Amaç doğrultusunda Mogan Gölü'nden alınan fitoplankton örneklerinin, farklı sıcaklık ve pH seviyelerindeki ortamlar altında tür zenginliği ve biyokütle üzerindeki etkilerini incelenmesi hedeflenmiştir. Fitoplankton örnekleri, 22°C, 26°C ve 30°C sıcaklıklarda, asidik, nötr ve bazik pH koşullarında laboratuvar ortamında deneye alınmıştır. Belirtilen deneysel kurgu ile iklim değişikliğinin sucul ekosistemler üzerindeki potansiyel etkilerinin anlaşılması, sıcaklık ve pH değişimlerinin fitoplankton toplulukları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Yüksek sıcaklık ve pH değişimlerinin bazı fitoplankton türlerinin artan baskınlığına yol açması beklenirken, bazı türlerin ise bu koşullara uyum göstermekte zorlanacağı öngörülmüştür. Bu doğrultuda, iklim değişikliği nedeniyle su sıcaklıkları ve pH seviyelerindeki değişikliklerin, fitoplankton topluluklarını ve bu toplulukların ekosistem fonksiyonlarını önemli ölçüde şekillendirebileceğini düşündürmektedir. Deney sonuçları, bu etkilerin uzun vadeli yansımaları konusunda daha fazla araştırma yapılması gerektiği sonucunu doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to investigate the potential effects of climate change on phytoplankton communities, specifically focusing on changes in biomass and species richness. To this end, phytoplankton samples were collected from Lake Mogan in December 2024, and their responses to different temperature and pH conditions were examined in terms of species richness and biomass. The phytoplankton samples were exposed to temperatures of 22°C, 26°C, and 30°C under acidic, neutral, and basic pH conditions in a laboratory environment. This research aims to better understand the potential impacts of climate change on aquatic ecosystems, with a particular focus on how changes in temperature and pH may affect phytoplankton communities. It is expected that higher temperatures and pH changes will lead to an increased dominance of certain phytoplankton species, while others may struggle under these conditions. In this context, it is hypothesized that changes in water temperature and pH levels due to climate change may significantly shape phytoplankton communities and their associated ecosystem functions. However, further research is needed to understand the long-term implications of these effects.