Blok zinciri teknolojisinin matematiksel temelleri ve bazı uygulamaları
Mathematical fundamentals of blockchain technology and some applications
  1. Tez No: 952681
  2. Yazar: ALİ İHSAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: DR. TALHA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tezde, blok zinciri teknolojisi hem matematiksel temelleri hem de güncel uygulamalarıyla birlikte çok yönlü olarak ele alınmıştır. Çalışmada, blok zincirinin tarihçesi, teknik bileşenleri ve kriptografik altyapısı detaylı biçimde incelenmiş; özellikle özetleme fonksiyonları, dijital imzalar, Merkle ağaçları ve Eliptik Eğri Kriptografisi gibi yapılar üzerinden sistemin güvenliği ve veri bütünlüğü açıklanmıştır. Matematiksel yapıların sistem içindeki işlevi teknik düzeyde ve teorik güvenlik modelleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tezde ayrıca NFT, DeFi, DAO gibi blok zinciri uygulamalarının potansiyelleri tartışılmış, ancak kripto paralar dışındaki projelerin henüz geniş ölçekli yaygınlaşma sağlayamadığı vurgulanmıştır. Bu durumun, sistemin karmaşıklığı ve otorite dışı yapısının, yine mevcut otoritelerin desteğine ihtiyaç duyması gibi yapısal bir paradokstan kaynaklandığı değerlendirilmiştir. Özgün bir katkı olarak, blok zincire dayalı bir araç kiralama modeli önerilerek; tokenizasyon, akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz yönetişim ilkeleri doğrultusunda matematiksel temelli bir sistem tasarımı sunulmuştur. Son bölümde, yapay zekâ ve Web 3.0 gibi yeni teknolojilerle blok zinciri arasındaki entegrasyon olanaklarına değinilmiş; özellikle yapay zekâ destekli çözümlerin kullanıcı deneyimini kolaylaştırarak sistemin yaygınlaşmasına katkı sağlayabileceği belirtilmiştir. Bu tez, blok zincirini teknik, teorik ve uygulamalı yönleriyle ele alarak, gelecekteki disiplinler arası araştırmalara sağlam bir zemin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, blockchain technology is examined from a multifaceted perspective, encompassing both its mathematical foundations and contemporary applications. The study provides a detailed analysis of the history, technical components, and cryptographic infrastructure of blockchain systems, with a particular focus on hash functions, digital signatures, Merkle trees, and Elliptic Curve Cryptography as mechanisms that ensure system security and data integrity. The mathematical structures underlying these mechanisms are evaluated within a technical framework and theoretical security models. The thesis also discusses the potential of blockchain applications such as NFTs, DeFi, and DAOs, emphasizing that projects beyond cryptocurrencies have not yet achieved widespread adoption. This limitation is attributed to a structural paradox: while blockchain is designed to operate independently of central authorities, its broader adoption still often requires support from those same authorities due to system complexity. As an original contribution, the study proposes a blockchain-based car rental model, presenting a mathematically grounded system design based on tokenization, smart contracts, and principles of decentralized governance. In the final section, the integration possibilities between blockchain and emerging technologies such as artificial intelligence and Web 3.0 are explored. It is argued that AI-powered solutions can enhance user experience and contribute to the broader adoption of blockchain systems. By addressing blockchain from technical, theoretical, and applied perspectives, this thesis aims to provide a solid foundation for future interdisciplinary research.