Milli Eğitim Bakanlığı kurumlarında görev yapan öğretmenlerin rekreasyon etkinliklerine katılımlarının mutluluk ve yaşam kalitesine etkileri (Düzce örneği)
The effects of participation of teachers working in the institutions of the Ministry of National Education in recreational activities on happiness and quality of life (Düzce example)
  1. Tez No: 952686
  2. Yazar: ŞULE NUR ÇAPAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERİR UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KURUMLARINDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİN REKREASYON ETKİNLİKLERİNE KATILIMLARININ MUTLULUK VE YAŞAM KALİTESİNE ETKİLERİ (DÜZCE ÖRNEĞİ) Şule Nur ÇAPAKLI Düzce Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Ekoturizm Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi Danışman: Doç. Dr. Serir UZUN Temmuz 2025, 84 sayfa Günümüz modern yaşamında, teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte şehirleşme ve sanayileşmenin artması, makinelerin insan gücünün yerini almasına neden olmuş, bu durum bireylerin daha fazla boş zamana sahip olmasını sağlamıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda, boş zamanın verimli değerlendirilmesi ve rekreasyonel faaliyetler önem kazanmaya başlamıştır. Rekreatif etkinliklerle geçirilen zamanın bireylerin psikolojik ve fiziksel iyilik halleri üzerinde olumlu etkiler yarattığı, aynı zamanda mutluluğu ve bireysel verimliliği artırmada önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Buna karşın, boş zamanın verimli kullanılmaması ya da tamamen boşa harcanması, bireylerin ruh hali üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Kişi, temel yaşam sorumluluklarını yerine getirdikten sonra kalan zaman diliminde kendini yenileyen, dinlendiren ve eğlendiren etkinliklere yönelerek yaşam kalitesini artırabilir. Ancak bireylerin bu tür faaliyetlere katılım düzeylerinin düşük olması, mutluluk seviyelerinin de azalmasına neden olabilir. Bu çalışmada amaçlanan, mesleki yaşamda stres, yorgunluk ve rutin iş yükü gibi olumsuzluklarla karşılaşan öğretmenlerin katıldıkları rekreasyonel faaliyetlerin mutluluk ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında toplam 454 öğretmene anket uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF PARTICIPATION OF TEACHERS WORKING IN THE INSTITUTIONS OF THE MINISTRY OF NATIONAL EDUCATION IN RECREATIONAL ACTIVITIES ON HAPPINESS AND QUALITY OF LIFE (DÜZCE EXAMPLE) Şule Nur ÇAPAKLI Düzce University Graduate School, Department of Ecotourism Master's Thesis Supervisor: Assoc. Doç. Dr. Serir UZUN July 2025, 84 pages In today's modern life, the rapid development of technology, along with increasing urbanization and industrialization, has led to machines replacing human labor, thereby providing individuals with more leisure time. In line with these developments, the efficient use of leisure time and participation in recreational activities have gained importance. It is well known that time spent on recreational activities has positive effects on individuals' psychological and physical well-being and plays a significant role in enhancing happiness and personal productivity. On the other hand, the inefficient use or complete waste of leisure time may negatively impact individuals' mental state. After fulfilling their basic life responsibilities, individuals can improve their quality of life by engaging in activities that help them relax, enjoy themselves, and rejuvenate. However, low participation levels in such activities may result in a decrease in individuals' happiness. The aim of this study is to examine the effects of recreational activities participated in by teachers—who are exposed to stress, fatigue, and routine workload in their professional lives—on their happiness and quality of life. Within the scope of the research, a survey was conducted with a total of 454 teachers, and the collected data were analyzed using the SPSS 22.0 software.