Koroner arter bypass greft cerrahisi sırasında hasta yakınlarını kısa mesaj ile bilgilendirmenin kaygı düzeylerine etkisi
The effect of informing patient relatives via short message on anxiety levels during coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 952685
  2. Yazar: MUSAP AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Koroner Arter Bypass Greft Cerrahisi Sırasında Hasta Yakınlarını Kısa Mesaj ile Bilgilendirmenin Kaygı Düzeylerine Etkisi Amaç: Bu araştırma, koroner arter baypas greft cerrahisi sırasında hasta yakınlarını kısa mesaj ile bilgilendirmenin kaygı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mart 2024- Temmuz 2025 tarihleri arasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Servisi ve Ameliyathane Bekleme Alanı'nda randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastaların yakınları oluşturdu. (s=180) Örneklemini ise, 68 hasta yakını oluşturdu (34 deney grubu, 34 kontrol grubu). Veriler Hasta ve Hasta Yakını Tanıtım Formu, Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplandı. Deney grubu hasta yakınlarına ameliyat sırasında 4 adet kısa mesajla bilgilendirme yapıldı. Verilerin analizinde, Kurtosis, Skewness kat sayısı, Pearson-x2, Independent Sample-t, Paired Sample- t testleri kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki hasta yakınlarının ön test Sürekli ve Durumluk Kaygı Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Informing Patient Relatives via Short Message on Anxiety Levels During Coronary Artery Bypass Graft Surgery Aim: This study was conducted to determine the effect of informing relatives of patients via short message service during coronary artery bypass graft surgery on their anxiety levels. Material and method: This study randomized controlled was conducted between March 2024 and July 2025, in the Cardiac Surgery Department and Operating Room Waiting Area of Malatya Training and Research Hospital. The study population consisted of relatives of patients undergoing coronary artery bypass graft surgery (n=180). The sample included 68 patient relatives (34 experimental group and 34 control group). Data were collected using the Patient and Relative Information Form, and the State-Trait Anxiety Inventory. The experimental group received four short messages to inform them during the surgery. In data analysis, Kurtosis, Skewness coefficients, Pearson chi-square, Independent Samples t-test, and Paired Samples t-test were used. Results: There was no statistically significant difference in the pre-test State and Trait Anxiety scores between the experimental and control groups (p>0.05).