Kültür turisti tipolojilerinin müze deneyimi ve müze tercihi ilişkisi: Milli Saraylara bağlı müzeler örneği
The relationship between museum experience and museum preference of cultural tourist typologies: The example of museums attached to National Palaces
- Tez No: 952694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ALYAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, kültür turisti tipolojilerinin müze deneyimi ile müze tercihleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini İstanbul'da Milli Saraylar Başkanlığına bağlı müzeler, örneklemini ise Avrupa yakasında yer alan Maslak, Aynalıkavak ve Ihlamur Köşk Saray Müzeleri oluşturmuştur. Çalışma grubu, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 402 kültür turistinden oluşmaktadır. Veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmada, McKercher'ın (2002) sınıflandırması kapsamında kültür turistlerinin %44,8'inin“amaçlı derin deneyimli kültür turisti”, %45,5'inin ise“gezen yüzeysel deneyimli kültür turisti”tipolojisine sahip oldukları saptanmıştır. Müze tercihi ölçeği“Hizmetler ve Ulaşılabilirlik”,“Çekicilik ve Rahatlık”ile“Popülerlik ve Olanaklar”olarak üç alt boyutta toplanmıştır. Kültür turist tipolojileri ile müze tercihleri arasında anlamlı fark tespit edilmiştir (p < 0,05). Ayrıca kültür turistlerinin cinsiyet, medeni durum, eğitim durumlarına ve mesleklerine göre“Hizmetler ve Ulaşılabilirlik”boyutunda, restoran deneyimi ve aynı müzeyi tekrar ziyaret etmelerine göre“Hizmetler ve Ulaşılabilirlik”ile“Çekicilik ve Rahatlık”boyutlarında anlamlı fark tespit edilmiştir (p < 0,05). Kültür turisti tipolojileri ile müze tercih boyutları arasında negatif yönlü, zayıf düzeyde anlamlı ilişki (r = -0,23 / -0,24) bulunurken tercih boyutları arasında pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı ilişki (r = 0,42–0,49) saptanmıştır. Sonuç olarak kültür turistlerinin müze ziyaretlerinde bilgi edinmeye ve estetik deneyime önem verdikleri, tipolojilerine göre müze tercihlerinin değiştiği saptanmıştır. Tipolojilerin ve tercihlerin belirlenmesinde müze deneyimlerinin tanımlayıcı özelliklere göre daha belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, kültür turizmi planlamasında deneyim odaklı stratejilerin öncelikli olarak ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between cultural tourist typologies and museum experience and museum preferences. The study population consisted of museums affiliated with the National Palaces in Istanbul, while the sample consisted of the Maslak, Aynalıkavak and Ihlamur Köşk Palace Museums located on the European side. The study group consisted of 402 cultural tourists selected through a convenience sampling method. Data were collected through a survey. In the study, it was determined that, according to McKercher's (2002) classification, 44.8% of cultural tourists belonged to the purposeful deep cultural tourist typology, while 45.5% were classified as serendipitous shallow cultural tourists. The museum preference scale was categorized into three sub-dimensions:“Services and Accessibility,”“Attractiveness and Comfort,”and“Popularity and Facilities.”A significant difference was found between cultural tourist typologies and museum preferences (p < 0.05). Additionally, a significant difference was found in the“Services and Accessibility”dimension based on cultural tourists' gender, marital status, education level, and profession, and in the“Services and Accessibility”and“Attractiveness and Comfort”dimensions based on restaurant experience and repeat visits to the same museum (p < 0.05). A negative, weakly significant relationship (r = -0.23 / -0.24) was found between cultural tourist typologies and museum preference dimensions, while a positive, moderately significant relationship (r = 0.42–0.49) was found between preference dimensions. In conclusion, it was found that cultural tourists attach importance to acquiring knowledge and aesthetic experience in their museum visits, and that their museum preferences vary according to their typologies. Museum experiences were found to be more decisive than descriptive characteristics in determining typologies and preferences. The study concluded that experience-focused strategies should be prioritized in cultural tourism planning.