Kuru dökme yük taşımacılığında gemi acentesi seçim kriterleri üzerine bir araştırma
A research on ship agency selection criteria in dry bulk shipping
  1. Tez No: 952695
  2. Yazar: FARUK KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, denizcilik sektöründe kuru dökme yük taşımacılığı alanında faaliyet gösteren işletmelerin gemi acentesi seçim kriterlerini belirlemek ve belirlenen bu kriterlerin önceliklendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda; literatürde yapılan derinlemesine araştırmalar sonucu yirmi dört adet kriter belirlenmiş olup belirlenen kriterler, birbirleri ile olan ilgi düzeylerine göre dört ana kriter altında ve altılı alt kriter grupları halinde sıralanmıştır. Sıralanan bu kriterler tanımlamaları da belirtilmek suretiyle düzenlenen anket formu vasıtasıyla her biri denizcilik alanında uzman 15 katılımcıya ulaştırılarak belirlenen kriterlerin önceliklendirilmesi talep edilmiştir. Daha sonra katılımcılardan elde edilen veriler, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden, Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) tekniği uygulanmak suretiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde; ana kriterler kategorisinde“C2.Operasyonel Seçim Kriterleri”%29,5 oran ile en önemli kriter olarak belirlenmiştir.“C1.Maliyete Dayalı Seçim Kriterleri”ana kriterinin alt kriterleri arasında yapılan puanlamaların analizi neticesinde“C1.2 İhtiyaç Duyulan Hizmete Cevap Verebilme”kriteri %33,8 oran ile en önemli kriter olarak belirlenmiştir.“C2.Operasyonel Seçim Kriterleri”ana kriterinin alt kriterleri arasında yapılan puanlamaların analizi neticesinde“C2.1 Hizmet Kalitesi”kriteri %28,2 oran ile en önemli kriter olarak belirlenmiştir.“C3.Profesyonelliğe Dayalı Seçim Kriterleri”ana kriterinin alt kriterleri arasında yapılan puanlamaların analizi neticesinde“C3.1 Kriz Durumunda Çözüm Üretebilme”kriteri %46,3 oran ile en önemli kriter olarak belirlenmiştir.“C4.İlişkiye Dayalı Seçim Kriterleri”ana kriterinin alt kriterleri arasında yapılan puanlamaların analizi neticesinde“C4.5 Gemi Acentesi ile Olan İlişkiler”kriteri %20,4 oran ile en önemli kriter olarak belirlenmiştir. Literatürde yapılan incelemeler neticesinde; denizcilik sektörü ile ilgili olarak yapılmış çalışmalarda, AHP ve BAHP tekniklerinin sıklıkla kullanıldığı görülmüş ancak kuru dökme yük taşımacılığında gemi acente seçim kriterlerini önceliklendirmek amacıyla BAHP tekniği kullanılarak yapılmış herhangi bir çalışma ile karşılaşılmamıştır. Bu sebeple, hazırlanan bu tez çalışması literatüre ve denizcilik sektörüne katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine the ship agency selection criteria of the enterprises operating in the field of dry bulk cargo transportation in the maritime sector and to prioritize these criteria. In this context, twenty-four criteria were determined as a result of in-depth research in the literature and the criteria were listed under four main criteria and six sub-criteria groups according to their level of relevance to each other. These listed criteria were sent to 15 participants, each of whom is an expert in the maritime field, through a questionnaire form prepared by specifying their definitions, and they were asked to prioritize the determined criteria. The data obtained from the participants were then analyzed by applying the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (FAHP) technique, one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. As a result of the analysis,“C2.Operational Selection Criteria”was determined as the most important criterion with a rate of 29.5% in the main criteria category. As a result of the analysis of the scoring among the sub-criteria of the main criterion“C1.Cost-Based Selection Criteria”, the criterion“C1.2 Ability to Respond to the Needed Service”was determined as the most important criterion with a rate of 33.8%. As a result of the analysis of the ratings made among the sub-criteria of the main criterion“C2.Operational Selection Criteria”, the criterion“C2.1 Service Quality”was determined as the most important criterion with a rate of 28.2%. As a result of the analysis of the ratings made among the sub-criteria of the main criterion“C3. Professionalism Based Selection Criteria”, the criterion“C3.1 Ability to Produce Solutions in Crisis Situation”was determined as the most important criterion with a rate of 46.3%. As a result of the analysis of the scores among the sub-criteria of the main criterion“C4. Relationship Based Selection Criteria”, the criterion“C4.5 Relationship with the Ship Agency”was determined as the most important criterion with a rate of 20.4%. As a result of the review of the literature, it has been observed that AHP and FAHP techniques are frequently used in the studies on the maritime sector, but there is no study using the FAHP technique to prioritize the ship agency selection criteria in dry bulk cargo transportation. For this reason, this thesis will contribute to the literature and the maritime industry.