Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve anksiyete bozukluğu tanılı ergenlerin yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde anne-ergen tutarlılığı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Examining mother–adolescent agreement and related factors in quality of life reports of adolescents with ADHD and anxiety disorders
- Tez No: 952717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT CEM TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Yaşam kalitesi değerlendirmelerinde bilgi kaynakları arasındaki bildirim tutarlılığı genellikle düşük-orta düzeyde bildirilmektedir. Bu çalışmada, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve anksiyete bozukluğu (AB) tanılı ergenlerde, ergenin yaşam kalitesi algısına ilişkin anne-ergen bildirimleri arasındaki tutarlılığı ve bu tutarlılığı etkileyebilecek faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, 14-18 yaş aralığında, 54 DEHB ve 55 AB tanılı ergen ve anneleriyle gerçekleştirilmiştir. Klinisyen, Sosyodemografik Veri Formu ve Klinik Global İzlenim-Hastalık Şiddeti'ni; ergenler, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ergen Formu ve Anne-Ergen İlişki Niteliği Ölçeği-Ergen Formu'nu; anneler ise Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ebeveyn Formu, Anne-Ergen İlişki Niteliği Ölçeği-Anne Formu ve Ebeveyn Stres Ölçeği'ni doldurulmuştur. Ayrıca, DEHB tanılı ergenlerin anneleri Turgay Çocuk ve Ergenlerde Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği'ni, AB tanılı ergenlerin anneleri ise Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş-Ebeveyn Formu'nu doldurmuştur. Veriler korelasyon, çoklu regresyon ve moderasyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: AB grubundaki ergenlerin yaşam kalitelerine dair anne-ergen bildirimleri arasında orta düzeyde korelasyon bulunurken, DEHB grubunda anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Informant agreement in quality of life (QoL) assessments is often reported to be low to moderate. This study aimed to examine the agreement between adolescent and maternal reports of adolescents' QoL in those diagnosed with attention-deficit/hyperactivity disorder (ADHD) or anxiety disorders (AD), and to identify factors influencing this agreement. Material and Method: The study included 54 adolescents with ADHD and 55 with AD, aged 14–18, and their mothers. Clinicians completed the Clinical Global Impression–Severity Scale. Adolescents and mothers completed the Pediatric Quality of Life Inventory and the Quality of Mother-Adolescent Relationship Questionnaire and the Parental Stress Scale. Additionally, mothers of adolescents with ADHD completed the Turgay DSM-IV Disruptive Behavior Disorders Child and Adolescent Screening and Rating Scale, while mothers of adolescents with AD completed the Revised Child Anxiety and Depression Scale–Parent Version. Analyses included correlation, multiple linear regression, and moderation testing. Results: A moderate correlation was found between adolescent and maternal reports of QoL in the AD group, whereas no significant correlation was observed in the ADHD group.