Sepsiste PEEP testi sıvı yanıtlılığını öngörebilir mi?
Can PEEP test predict fluid responsiveness in sepsis?
- Tez No: 952716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA, DR. RABİA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sepsis tanılı, invaziv mekanik ventilasyon (IMV) altındaki hastalarda, pozitif end-ekspiratuar basınç (PEEP) düzeyinin geçici olarak azaltılmasıyla uygulanan PEEP testinin, sıvı yanıtlılığını (SY) öngörme başarısını değerlendirmektir. Yöntem: Tek merkezli, prospektif, gözlemsel olarak tasarlanan çalışmaya, IMV altında takip edilen ve kliniği tarafından sıvı yüklemesi (fluid challenge, FC) planlanan 60 sepsis hastası dahil edilmiştir. Hastalarda sırasıyla ekspiryum sonu oklüzyon testi (EEOT), PEEP testi (PEEPT) ve FC uygulanarak, nabız dalga analizi (NDA) temelli ölçümlerle kardiyak indeks (CI) ve ilişkili hemodinamik parametreler izlenmiştir. SY, FC sonrası CI'da ≥%10 artış ile tanımlanmıştır. Bulgular: %9,88'lik ΔCI eşiğinde PEEP testinin AUROC değeri 0,752 olarak bulunmuş; özgüllük %86,36 ve pozitif kestirim değeri %87,5 olarak hesaplanmıştır. Başlangıç SVRI değeri 38,5 mL/cmH₂O ve DP ≤11 cmH₂O olan hastalarda ise AUROC sırasıyla 0,804 ve 0,773 olarak tespit edilmiştir. Test sırasında yalnızca SY (+) hastalarda anlamlı SVRI azalışı ve CVP düşüşü gözlenmiştir. ΔCrs ve ΔDP değişimleri CI ile anlamlı korelasyon göstermemiştir. Sonuç: PEEP testi, NDA sistemleri kullanılarak, sepsisli hastalarda sıvı yanıtlılığını öngörmede kolay, invaziv olmayan ve güvenilir bir yöntem olarak uygulanabilir. Ancak, testin doğruluğunu etkileyen ventilatuvar ve hemodinamik bireysel değişkenlerin dikkate alınması önemlidir. Bulgular, testin klinik sıvı yönetiminde bireyselleştirilmiş yaklaşımlara katkı sağlayabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the performance of the positive endexpiratory pressure (PEEP) test in predicting fluid responsiveness (FR) in patients diagnosed with sepsis and undergoing invasive mechanical ventilation (IMV). Methods: In this single-center, prospective, observational study, 60 septic patients receiving IMV and planned for fluid challenge (FC) were included. Patients underwent sequential end-expiratory occlusion test (EEOT), PEEP test (PEEPT), and FC while cardiac index (CI) and related hemodynamic parameters were monitored via pulse wave analysis (PWA) device. FR was defined as a ≥10% increase in CI following FC. Results: At a ΔCI threshold of 9.88%, the area under the ROC curve (AUROC) for the PEEP test was 0.752, with a specificity of 86.36% and a positive predictive value of 87.5%. In patients with baseline SVRI 38.5 mL/cmH₂O and DP ≤11 cmH₂O, the AUROCs were 0.804 and 0.773, respectively. A significant decrease in SVRI and CVP was observed during the PEEP test only in FR (+) patients. Changes in Crs and DP were not significantly correlated with ΔCI. Conclusion: The PEEP test can be safely and feasibly performed using PWA systems to predict fluid responsiveness in septic patients. Attention to individual ventilatory and hemodynamic characteristics is essential for accurate interpretation. Our findings support the potential use of the PEEP test as a tool for personalized fluid management strategies in clinical practice.