Metabolik sağlıklı ve sağlıksız obez çocuklarda sonografi bulguları ve FGF 21 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of sonographic findings and FGF 21 levels in metabolically healthy and unhealthy obese children
- Tez No: 952718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite ve bağlı olumsuz metabolik profiller, yetişkinlerde kardiyovasküler komplikasyon riskini artırır. Çocukluk çağında bile karotis intima media kalınlığı (CIMK) artışı ile erken dönemde başlayabilmektedir. Ancak tüm obez bireylerde kardiyovasküler hastalık riskinde artış olmamaktadır. Farklı metabolik sağlık durumlarını erken dönemde ayırt etmek önemli olsa da, çocukluk çağında biyobelirteçlerin bu konudaki değeriyle ilgili veriler sınırlıdır. Son yıllarda obezite, insülin direnci ve aterosklerozun patofizyolojisini ortaya koymak adına birçok yeni molekül üzerine çalışmalar devam etmektedir. Bunlardan biri de Fibroblast Growth Faktör 21 (FGF 21)'dir. Biz de metabolik sağlıklı obez (MHO) ve metabolik sağlıksız obez (MUO) çocuklarda FGF 21 düzeylerini karşılaştırarak, bu düzeylerin CIMK ve diğer kardiyovasküler risk faktörleriyle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif klinik çalışma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nde Mart 2024- Eylül 2024 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 7-18 yaş arasındaki 64 obez (31 MHO ve 33 MUO) ve 32 sağlıklı çocuk katıldı. VKİ SD > + 2 SDS olan hastalarda, HDL >40 mg/dl, trigliserit ≤150 mg/dl, kan basıncı (sistolik ve diyastolik) ≤ 90 persantil, açlık glukozu < 100 mg/dl kriterlerinin tümünü sağlayan obez hastalar MHO, kriterlerden bir veya daha fazlasını karşılamayan hastalar ise MUO olarak tanımlandı. Açlık glukoz, açlık insülin, lipid düzeyleri, AST, ALT ve FGF 21 düzeyleri için kan alındı. Plazma Aterojenik İndeks (PAİ) ve HOMA IR hesaplandı. Tüm çocukların CIMK ölçümleri yüksek çözünürlüklü B-mod Doppler ultrasonografi (USG) ile yapıldı. Hesaplamalarda istatistik anlamlılık düzeyi p0,05). Ağırlık, ağırlık SDS, VKİ, VKİ SDS, bel çevresi, kalça çevresi, bel/kalça çevresi açısından en yüksek ortalama MUO grubuna aitti. Sağ, sol ve ort. CIMK değerleri incelendiğinde, tüm ölçümlerde MUO grubuyla MHO ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark varken MHO ile kontrol grubu arasında istatistiksel fark saptanmadı. PAİ açısından MUO grubunda diğer iki grup arasında anlamlı fark saptanmış olup MHO ile kontrol grubu arasında istatistiksel fark saptanmadı. FGF 21 düzeylerine bakıldığında MUO grubu en yüksek ortalamaya sahipti. FGF 21 ile ağırlık, ağırlık SDS, VKİ, VKİ SDS, bel ve kalça ölçümü gibi antropometrik ölçümler ile açlık insülin, HOMA IR arasında pozitif korelasyon ilişkisi saptandı. Tartışma-Sonuç: MUO artmış CIMK ve kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir. PAİ MUO, NAYKH ve subklinik aterosklerozu öngörmede bir belirteç olarak kullanılabilir. MUO' da FGF 21 düzeyleri MHO ve obez olmayan sağlıklı popülasyona göre daha yüksektir. FGF 21 MUO'yu tespit etmek için biyobelirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity and its associated adverse metabolic profiles increase the risk of cardiovascular complications in adults. This risk may begin early in life, even during childhood, with an increase in carotid intima-media thickness (CIMT). However, not all obese individuals exhibit an increased risk of cardiovascular disease. Although early identification of different metabolic health statuses is important, data on the value of biomarkers in childhood are limited. In recent years, numerous new molecules have been investigated to elucidate the pathophysiology of obesity, insulin resistance, and atherosclerosis. One of these is Fibroblast Growth Factor 21 (FGF 21). In this study, we aimed to compare FGF 21 levels in metabolically healthy obese (MHO) and metabolically unhealthy obese (MUO) children, and to evaluate the relationship of these levels with CIMT and other cardiovascular risk factors. Materials and Methods: This prospective clinical study was conducted at the Pediatric Health and Diseases Outpatient Clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty between March 2024 and September 2024. A total of 96 children aged 7–18 years were included in the study: 64 obese (31 MHO and 33 MUO) and 32 healthy controls. Obese patients with BMI SDS > +2 SD who met all of the following criteria were classified as MHO: HDL > 40 mg/dL, triglycerides ≤ 150 mg/dL, systolic and diastolic blood pressure ≤ 90th percentile, and fasting glucose < 100 mg/dL. Patients who failed to meet one or more of these criteria were classified as MUO. Blood samples were collected to measure fasting glucose, fasting insulin, lipid profile, AST, ALT, and FGF 21 levels. Plasma Atherogenic Index (PAI) and HOMA-IR were calculated. CIMT measurements of all participants were performed using high-resolution B-mode Doppler ultrasonography (USG). Statistical significance was set at p < 0.05, and analyses were conducted using SPSS software (IBM SPSS for Windows, version 26). Results: No statistically significant differences were found between the groups in terms of age, sex, or pubertal status (p > 0.05). The MUO group had the highest mean values for weight, weight SDS, BMI, BMI SDS, waist circumference, hip circumference, and waist-to-hip ratio. Analysis of right, left, and average CIMT values showed statistically significant differences between the MUO group and both the MHO and control groups, whereas no significant differences were found between the MHO and control groups. The PAI was significantly higher in the MUO group compared to the other two groups, but no significant difference was observed between the MHO and control groups. FGF 21 levels were highest in the MUO group. Positive correlations were observed between FGF 21 and anthropometric measurements such as weight, weight SDS, BMI, BMI SDS, waist and hip circumference, as well as fasting insulin and HOMA-IR. Discussion and Conclusion: MUO is associated with increased CIMT and a higher risk of cardiovascular disease. PAI may serve as a marker for predicting MUO, non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD), and subclinical atherosclerosis. FGF 21 levels are higher in MUO individuals compared to MHO and non-obese healthy populations. FGF 21 may be used as a biomarker to identify MUO.