Analyzing blockchain technology: Security, consensus algorithms, and software metrics
Blokzincir teknolojilerinin analizi: Güvenlik, konsensüs algoritmaları ve yazılım metrikleri
- Tez No: 952739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Blokzincir teknolojisi, merkezsizlik, şeffaflık ve değiştirilemezlik gibi temel özellikleriyle dijital ekosistemleri dönüştürmüştür. Ancak ekonomik saldırılar, uyumluluk eksiklikleri ve yerleşik kalite değerlendirme mekanizmalarının yetersizliği gibi zorluklar hâlen sürmektedir. Bu tez, gerçek zamanlı Kara Para Aklama tespiti, uyarlanabilir konsensus stratejileri ve gömülü yazılım metriklerini entegre eden modüler, çok katmanlı bir blokzincir mimarisi sunmaktadır. Önerilen mimari; işlem izleme motoru, makine öğrenmesine dayalı anomali tespiti ve zincir dışı veri entegrasyonu gibi temel bileşenlerden oluşmaktadır. İçsel yazılım kalitesinin dinamik olarak değerlendirilmesinde sürdürülebilirlik indeksi ve çevresel karmaşıklık gibi metrikler kullanılmaktadır. Flash loan ve likidite saldırısı gibi senaryolar altında yapılan deneysel doğrulamalar, tehdit tespitinde, sistem dayanıklılığında ve yazılım kalitesinde iyileşmeler göstermektedir. Önerilen çerçeve, uyumluluk, güvenlik ve yazılım değerlendirmesini tek bir mimari modelde birleştirerek blokzincir araştırmalarında önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology has transformed digital ecosystems with its core features of decentralization, transparency, and immutability. However, it still faces challenges such as economic attacks, compliance limitations, and lack of built-in quality assessment. This thesis introduces a modular, multi-layer blockchain architecture that integrates real-time Anti-Money Laundering (AML) mechanisms, adaptive consensus strategies, and embedded software metrics. Key components include a transaction monitoring engine, machine learning-based anomaly detection, and off-chain data integration. Software metrics like maintainability index and cyclomatic complexity are used to evaluate internal quality dynamically. Experimental validation under scenarios such as flash loans and liquidity attacks shows improved threat detection, system robustness, and software quality. The proposed framework fills a gap in blockchain research by unifying compliance, security, and software evaluation within a single architectural model.