Blockchain: Concept comprehension, limitations and potential implementations in Turkey
Blockchain: Türkiye'de kavramın anlamı, sınırlamaları ve olası uygulamaları
  1. Tez No: 865560
  2. Yazar: HAMZA. ABUAJAMIA
  3. Danışmanlar: DR. SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda blockchain teknolojisi, mevcut merkezi sistemlerin yerini alma girişiminde güven, şeffaflık ve değişmezlik sorunlarıyla yüzleşmek için merkezi olmayan bir kamu defteri biçiminde güçlü bir aday olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, bu teknoloji yeterince araştırılmamıştır ve genellikle kripto para birimi ile ilişkilendirilir. Özellikle, bu teknolojinin uygulamaları hala belirsizdir ve birçok alanda benimsenmemiştir. Bu çalışmada blockchain teknolojisini inceliyor ve kavramsal çerçevesini anlatıyorum. Finans, lojistik, tedarik zinciri ve diğer sektörlerde Türkiye'de uygulanabilecek potansiyel uygulamaları tartışıyorum. Ayrıca, blockchain teknolojisini benimseme sürecini engelleyebilecek düzenlemelerin, güvenliğin, hızın ve diğerlerinin olası sınırlamalarını tartışıyorum. Buna ek olarak, ikincil verileri analiz ederken tümevarımsal bir muhakeme yaklaşımı göz önünde bulundurarak, Türkçe tabanlı uygulamaların piyasaya sürülmesinden bu yana Türkler arasında uluslararası uygulamalara göre daha çok tercih edilir hale geldiği sonucuna varıyorum. Ayrıca, korona virüs krizinden bu yana tüm bu uygulamalar için Türk kullanıcı sayısında bir artış var. Sonuç olarak, blockchain teknolojisi Türkiye'de gelişme ve büyüme potansiyeline sahiptir. Ancak bu çalışma literatüre katkı sağlayan ve genellikle kesin olmayan sonuçlar veren keşifsel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, blockchain technology has emerged as a strong candidate in the form of a decentralized public ledger to encounter issues of trust, transparency and immutability in an attempt to replace the existing centralized systems. Nevertheless, this technology is not explored enough and it is generally associated with cryptocurrency. In particular, the applications of this technology are still unclear and have not been adopted in many areas. In this study, I explore the blockchain technology and explain its conceptual framework. I discuss potential applications that can be adopted in Turkey in sectors of finance, logistics, supply chain and others. Moreover, I discuss the possible limitations of regulations, security, speed, and others that may obstruct the adoption process of blockchain technology. In addition to, I conclude by considering an inductive reasoning approach in analyzing secondary data that the Turkish-based apps since their late launches are becoming more preferable between Turkish people over the international apps. Furthermore, there is a boost in the number of Turkish users for all of these apps since the coronavirus crisis. As a result, the blockchain technology has the potential to develop and grow in Turkey. However, this study is exploratory that contributes to the literature and gives general inconclusive conclusions.