Duyuların internetinde dijital koku deneyimi
Digital scent experience in the internet of senses
  1. Tez No: 952741
  2. Yazar: KAAN CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPER AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, dijital dönüşümün en yenilikçi uzantılarından biri olan Duyuların İnterneti (Internet of Senses - IoS) kapsamında dijital koku deneyimi ele alınmıştır. İnsan algısının dijitalleştirilmesi sürecinde, koku duyusunun diğer duyulara kıyasla daha karmaşık, öznel ve teknik açıdan zorlu olduğu görülmektedir. Bu bağlamda çalışma, koku duyusunun dijital ortamlara entegrasyonuna yönelik teknolojileri, yöntemleri ve uygulama alanlarını çok boyutlu şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, dijital kokunun teorik temelleri, elektronik burun (e-nose) sistemleri, olfaktör iletim teknolojileri ve sanal gerçeklik (VR) entegrasyonu gibi alanlara odaklanılmış; bu teknolojilerin sağlık, eğitim, metaverse ve artırılmış gerçeklik (AR) uygulamalarındaki kullanım potansiyelleri analiz edilmiştir. Ayrıca, çok duyulu genişletilmiş gerçeklik sistemlerinde kokunun yeri değerlendirilerek, sürükleyici kullanıcı deneyimi üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Bu bağlamda, tablo aracılığıyla, dijital koku teknolojisine ilişkin akademik çalışmalar karşılaştırmalı olarak analiz. Akademik literatür taraması yoluyla yürütülen bu çalışmada, farklı teknolojik yaklaşımlar karşılaştırılmış; dijital kokunun teknik sınırlılıkları, kullanıcı deneyimi açısından eksiklikleri ve gelecekteki gelişim alanları ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, dijital kokunun yalnızca sanal deneyimi zenginleştirmekle kalmayıp; aynı zamanda sağlık teşhisi, eğitim verimliliği, duygusal etki ve pazarlama stratejileri gibi birçok alanda işlevsel bir araç olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, koku simülasyonunun henüz teknik olarak olgunlaşmamış olduğu, çok disiplinli iş birliklerine ve standartlaşmaya ihtiyaç duyduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma, bu doğrultuda dijital kokunun hem teknolojik hem de insani boyutlarını bütüncül biçimde analiz ederek, IoT'den IoS'e geçişte bu duyunun kritik rolüne dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the concept of digital scent experience within the scope of the Internet of Senses (IoS), one of the most innovative extensions of digital transformation. Among the digitalization of human senses, the sense of smell stands out as a technically complex and highly subjective modality. Accordingly, this study aims to analyze the integration of olfactory perception into digital environments through a multidimensional approach, addressing its technologies, methods, and application areas. The research focuses on the theoretical background of digital scent, electronic nose (e-nose) systems, olfactory transmission technologies, and their integration into virtual reality (VR). It also investigates the role of scent in multisensory extended reality (XR) systems and evaluates its impact on immersive user experience. A comparative analysis presented, based on a tabular evaluation of academic literature, sheds light on the diverse technological approaches and their respective advantages and shortcomings in the field of digital scent technologies. A comprehensive literature review was conducted to compare various technological approaches and identify the technical limitations, user experience challenges, and future development directions of digital scent technologies. The findings reveal that digital scent not only enhances virtual experience but also serves as a functional component in fields such as medical diagnosis, educational effectiveness, emotional influence, and marketing strategies. However, it is concluded that digital scent technology is still in a developmental stage and requires interdisciplinary collaboration and standardization. This thesis offers a holistic analysis of both the technological and human-oriented dimensions of digital scent and emphasizes its critical role in the transition from the Internet of Things (IoT) to the Internet of Senses (IoS).