Elastik ortamda ankastre mesnetli fonksiyonel derecelendirilmiş silindirik kabukların yanal basınç etkisi altında stabilitesinin incelenmesi
Investigation of the stability of clamped functionally graded cylindrical shells in elastic medium under the lateral pressure
  1. Tez No: 952742
  2. Yazar: KEMAL ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DİLMAÇ, PROF. DR. ABDULLAH AVEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeler (FDM), malzemenin yapısal özelliklerinin konuma göre sürekli veya kademeli olarak değiştiği gelişmiş malzeme türleridir. Günümüzde, yapı mühendisliğinin hemen hemen tüm alanlarında kulanılabilmekle birlikte, ağır ve hafif sanayide de sıklıkla tercih edilen bir malzeme formudur. Tez çalışmasında, elastik bir ortamda Fonksiyonel derecelendirilmiş (FD) melzemelerden oluşan silindirik kabukların yanal dış basınç etkisi altında stabilite analizi geometrik doğrusal Donnell tipi teori çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. FDM'ler ve dış basınç yükü matematiksel olarak modellendikten sonra silindirik kabuk yapısal şekline ait temel bağıntılar geometrik doğrusal durum için oluşturulmuştur. Ardından, Pasternak temeli üzerinde bulunan FD silindirik kabukların stabilite ve deformasyon uygunluk denklemleri Kirchhoff-Love teorisine (KLT) dayalı olarak çıkarılmıştır. Ankastre sınır koşulları için yaklaşım fonksiyonları belirlendikten sonra temel kısmi türevli diferansiyel denklemlerin çözümü için Galerkin prosedürü uygulanmıştır. İntegralleme sonrası elde edilen cebirsel denklemlerden, Pasternak-Winkler temeli üzerinde bulunan FD silindirik kabukların kenetlenmiş sınır koşullarında kritik yanal dış basınç yükü (KYDBY) için analitik ifade elde edilmiştir. Elastik ortam etkisi dikkate alınmadığında, FD silindirik kabukların KYDBY'ü için analitik ifade özel hal olarak elde edilmektedir. Söz konusu ifadeler, burkulma moduna göre minimize edilerek KYDBY'nin elastik ve in-elastik olmayan ortamda minimum değerleri analitik olarak elde edilmiştir. Değişik hacim kesir fraksiyonları, Pasternak-Winkler elastik temel katsayısı ve silindirik kabuğun geometrik karakteristikleri dikkate alınarak KYDBY'nin minimum değerleri için kapsamlı analitik çözümler yapılıp FDM'lerin yapısal davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Functionally graded materials (FGM) are advanced material types in which the structural properties of the material change continuously or gradually according to the position. It can be used in almost all areas of structural engineering, and is a frequently preferred material form in heavy and light industry. Consequently, the accurate determination of their structural characteristics and mechanical behavior is of critical importance. In the thesis study, stability analysis of cylindrical shells made of Functionally Graded (FG) materials in an elastic medium under lateral external pressure effect was carried out within the framework of of Donnell type shell theory. After mathematically modeling the FGMs and external pressure load, the basic relations belonging to the cylindrical shell structural shape were established for the geometric linear case. Then, stability and deformation compatibility equations of FG cylindrical shells on Pasternak foundation were obtained based on Kirchhoff-Love theory (KLT). After determining the approximation functions for the clamped boundary conditions, the Galerkin procedure was applied to solve the basic partial differential equations. From the algebraic equations obtained after integration, the analytical expression for the critical external lateral pressure of functionally graded cylindrical shells under clamped boundary conditions on the Winkler elastic foundation is obtained. When the elastic medium effect is not taken into account, the analytical expression for the critical lateral external pressure of functionally graded cylindrical shells is obtained as a special case. The expressions in question will be minimized according to the buckling mode and the minimum values of critical external lateral pressure with and without elastic media are obtained numerically. Extensive numerical analyses, interpretations and generalizations are carried out for the minimum values of critical external lateral pressure by considering different volume fractions, Pasternak-Winkler elastic foundation coefficient and geometric characteristics of the cylindrical shell.