Katmanları nanokompozilerden oluşan sandviç dikdörtgen plakların tek ve çift eksenli basınç yükleri etkisi altında stabilite davranışlarının araştırılması
Investigation of the stability behavior of sandwich rectangular plates consisting of layers of nanocomposites under the uniaxial and biaxial compressive loads
  1. Tez No: 952743
  2. Yazar: ÇAĞATAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DİLMAÇ, PROF. DR. ABDULLAH AVEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yapı mühendisliğinde, malzeme karakteristikleri açısından yüksek dayanım, hafiflik, korozyon direnci ve yalıtım gibi özelliklere sahip olan nanokompozit sandviç diktörtgen plakların dış etkiler altındaki yapısal davranışının belirlenmesi yapı güvenliği açısından oldukça önem taşımaktadır. Tez çalışmasında, tek ve çift eksenli basınç yüklerine maruz, katmanları üniform ve heterojen (HT) olarak değişken karbon nanotüp takviyeli polimer bazlı sandviç dikdörtgen plakların burkulma davranışları klasik plak teorisi çerçevesinde araştırılmıştır. İlk olarak, karbon nanotüp katmanlı ve polimer bazlı nanokompozitlerin özellikleri, avantajları ve uygulama alanları tanımlanmıştır. Temel bilgileri takiben katmanları polimer nanokompozitlerden oluşan sandviç dikdörtgen plakların her tabakasının mekanik özellikleri genişletilmiş karışım kuralına göre modellenmiştir. Polimer bazlı nanokompozit katmanlardan oluşan sandviç plakların temel bağıntıları inşa edildikten sonra stabilite ve şekil değiştirme uyumluluk denklemleri klasik plak teorisinin varsayımlarına dayanarak türetilmiştir. Basit mesnetli sınır koşulları altındaki polimer bazlı nanokompozit katmanlara sahip sandviç plakların stabilite ve şekil değiştirme uyumluluk denklemler sistemi birlikte analiz edilerek çift eksenli kritik basınç yükü için analitik ifade bulunmuştur. Elde edilen kapalı çözüm dikkate alınarak polimer nanokompozit katmanlardan oluşan sandviç plakların çift eksenli basınç burkulma yükünün en küçük değeri dalga sayılarına bağlı sayısal olarak bulunmuştur. Ayrıca tek eksenli kritik basınç yükü terimi çift eksenli kritik basınç yükünün analitik ifadesinden özel olarak elde edilmiştir. Katmanlarda değişik hacim kesir oranları, katmanlardaki beş farklı karbon nanotüp deseni, tabaka dizilimi ve çeşitli plak boyutları için tek ve çift eksenli kritik basınç yüklerinin en küçük değerleri detaylı analitik hesaplar yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In structural engineering, determining the structural behavior of nanocomposite sandwich rectangular plates, which possess high strength, light weight, corrosion resistance, and insulation properties in terms of material characteristics, under external effects is of great importance for structural safety. In the thesis, stability behavior of polymer-based sandwich rectangular plates with uniform and heterogeneous reinforced layers subjected to uniaxial and biaxial compressive loads is investigated within the framework of classical plate theory. First, properties, advantages and application areas of carbon nanotube and polymer-based nanocomposites forming the layers are defined. Following the basic information, mechanical properties of each layer of sandwich rectangular plates consisting of polymer nanocomposites are modeled according to the extended mixture rule. After the basic relations of sandwich plates consisting of polymer-based nanocomposite layers are constructed, stability and deformation compatibility equations are derived based on the assumptions of classical plate theory. The stability and deformation compatibility equations system of sandwich plates with polymer-based nanocomposite layers under simply supported boundary conditions are solved together and analytical expression will be found for critical biaxial compressive load. Based on the obtained closed solution, the minimum value of critical biaxial compressive load for sandwich plates consisting of heterogeneous nanocomposite layers are found numerically depending on wave numbers. Also, the expressions for the critical uniaxial compressive loads are obtained from the analytical expression for the critical biaxial compressive load in special cases. Detailed numerical calculations are made for the minimum values of uniaxial and biaxial buckling loads for different volume fraction ratios in the layers, five different carbon nanotube patterns in the layers, layer alignment and various plate sizes, and these calculations are interpreted.