Effect of metakaolın on flexural performance of 3D prınted hollow concrete beams wıth dıfferent confıguratıons
Metakaolının farklı konfıgürasyonlara sahıp 3b baskılı boşluklu beton kırışlerın eğılme performansı üzerındekı etkısı
- Tez No: 952748
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEM TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
3D baskı teknolojisi son yıllarda önemli bir gelişme göstererek, çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılan en önde gelen teknolojilerden biri haline gelmiştir. Uygulamaları, tıbbi alanda yapay uzuvların üretiminden mücevher endüstrisine ve hassas endüstrilere kadar birçok sektöre yayılmıştır. İnşaat mühendisliği sektörü, özellikle inşaat işleri ve yapısal elemanların üretiminde bu teknolojiye giderek daha fazla güvenmeye başlayan en önde gelen alanlardan biridir. 3D Beton Baskı (3DCP), geleneksel inşaat yöntemlerine yenilikçi bir alternatif sunmaktadır, çünkü birçok avantajı vardır. Bunların en önemlileri malzeme israfını azaltmak, işçilik maliyetlerini düşürmek, proje uygulamasını hızlandırmak ve mimari tasarımda daha fazla özgürlük sağlamaktır. Bu teknoloji ayrıca, karmaşık içi boş iç şekillere sahip yapısal elemanların uygulanmasını mümkün kılar, bu da yapısal performansı iyileştirir ve malzeme kullanımının verimliliğini artırır. Bu bağlamda, bu çalışma iki farklı beton karışımı kullanarak üç içi boş geometrinin basılmasına odaklanmıştır. İki karışımın viskozitesini değerlendirmek ve yazıcı nozulundan kesintisiz olarak ne kadar düzgün akabildiğini görmek için ilk testler yapıldı. Baskı işlemi tamamlandıktan sonra, karışımın özelliklerinin basılan nesnelerin kalitesini ve yapısal stabilitesini nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için, katmanların kohezyonu incelenerek, yükseklikleri ölçülerek ve karışımın basılabilirliği değerlendirilerek numuneler dikkatle incelendi
Özet (Çeviri)
3D printing technology has witnessed significant development in recent years, making it one of the most prominent technologies used in various industrial fields. Its applications have expanded to include many sectors, such as the medical field in the manufacture of artificial limbs, the jewelry industry, and the precision industries. The civil engineering sector is one of the most prominent fields that have started to rely increasingly on this technology, especially in construction work and the production of structural elements. 3D Concrete Printing (3DCP) provides an innovative alternative to traditional construction methods, as it has many advantages, most notably reducing material waste, reducing labor costs, speeding up project implementation, and providing greater freedom in architectural design. The technology also enables the implementation of structural elements with complex hollow internal shapes, which improves structural performance and increases the efficiency of material use. In this context, this study focused on printing three hollow geometries using two different concrete mixtures. Initial tests were conducted on the two mixtures to assess their viscosity and see how well they could flow out of the printer nozzle smoothly without interruption. After the printing process was completed, the samples were carefully examined to study the cohesion of the layers, measure their height, and evaluate the printability of the mixture, in order to better understand how the properties of the mixture affect the quality and structural stability of the printed objects.