Güneş panelleri geri kazanım süresine mekanik tesisatın etkisinin proje aşamasında incelenmesi
Investigation of the impact of mechanical installations on the payback period of solar panels during the project phase
  1. Tez No: 952749
  2. Yazar: AHMET SÜHA BÜYÜKSERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIK ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında gün geçtikçe hızlanan yapıların sonradan eklenen güneş panelleri ile kendi enerji ihtiyaçlarının belirli bir kısmını karşıladığı durum göz önüne alınmıştır. Bu durumda güneş panellerinin planlanan geri kazanım sürelerine kıyas olarak güneş panellerinin, yapıların planlamaları yapılırken sisteme dahil edilip sistemin de mevcut giderlerine ek olarak ısıtma tesisatı, soğutma tesisatı gibi giderleri de düşünülerek bu iklimlendirmeleri sağlamak maksadı ile seçilen dış ünitenin ihtiyacı olan güç değerlerinin de güneş panelinden üretilen elektrik enerjisi ile karşılanması durumunda, güneş panellerinin geri kazanım sürelerine etkisi incelenmiştir. İşletmenin normal düzende kullandığı ortalama elektrik giderleri belirlenmiş ve buna ek olarak iklimlendirme için kullanılan tesisatın kullandığı elektrik enerjisi de tespit edilmiştir. Sonrasında güneş panellerinin mekanik tesisat olmadan iç tüketim ile geri kazanım süresi hesaplanmıştır. Hesaplamanın ardından mekanik tesisatın kullandığı elektrik tüketimi de sisteme dahil edilerek yeni geri kazanım süresi hesaplanmış ve kıyaslama yapılmıştır. İlk örnekte 683 m² bir işletme için yapılan hesaplamalar sonucu 134094 kWh/yıl elektrik fazlası değeri hesaplanmış ve iklimlendirmesiz ve iklimlendirmeli amortismanlar sırasıyla 3,18 – 3,28 yıl olarak görülmüştür. İkinci örnek için ise 1200 m² bir çatı alanına sahip işletmede 257358,6 kWh/yıl olan elektrik fazlası değer için amortisman süreleri 2,76 – 2,81 yıl olarak görülmüştür. Son olarak incelenen üçüncü örnek ise 2000 m² bir çatı alanına sahip olup 418652 kWh/yıl bir elektrik fazlası değeri hesaplanmış ve amortisman süreleri 2,58 – 2,89 yıl olarak hesaplanmıştır. Üç farklı metrekarede olan üç farklı bina için yapılan hesaplamalarda, mekanik tesisatın geri kazanım süresi üzerine etkisinin bina metrekaresine ve iklimlendirme ihtiyacına bağlı olarak ortalama %5 lik bir değere karşılık geldiği görülmüştür. Bu değerin metrekaresi ve iklimlendirme ihtiyacı yüksek olan örnekte %10' a kadar çıktığı görülmüştür. Doğalgazlı sistem yerine tercih edilen bu sistem sayesinde hem kendi kendine yetebilecek enerji üretimini karşılamak hem de karbondioksit salınımını minimuma indirmede yatırımcılar ve ülkelerin pozitif tavırlarına katkıda bulunacak projelerin geliştirilmesine katkı sağlandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the situation where the structures that are accelerating day by day meet a certain part of their own energy needs with the solar panels added later has been taken into consideration. In this case, in comparison with the planned recovery periods of the solar panels, if the solar panels are included in the system while the structures are being planned and the power values required by the external unit selected for the purpose of providing these air conditionings are also met with the electrical energy produced from the solar panel, considering the heating and cooling system expenses in addition to the existing expenses of the system, the effect of the solar panels on the recovery periods has been examined. The average electricity expenses used by the business in the normal order have been determined and in addition to this, the electrical energy used by the installation used for air conditioning has also been determined. Then, the recovery period of the solar panels without mechanical installation has been calculated with the internal consumption. After the calculation, the electricity consumption used by the mechanical installation has been included in the system and the new recovery period has been calculated and a comparison has been made. In the first example, as a result of the calculations made for a 683 m² business, an electricity surplus value of 134094 kWh/year was calculated and the amortization periods without air conditioning and with air conditioning were seen as 3.18 - 3.28 years, respectively. For the second example, for an electricity surplus value of 257358.6 kWh/year in a business with a roof area of 1200 m², amortization periods were seen as 2.76 - 2.81 years. Finally, the third example examined had a roof area of 2000 m² and an electricity surplus value of 418652 kWh/year was calculated and amortization periods were calculated as 2.58 - 2.89 years. In the calculations made for three different buildings with three different square meters, it was seen that the effect of the mechanical installation on the recovery period corresponded to an average value of 5% depending on the building square meter and air conditioning requirement. It was seen that this value increased to 10% in the example with a high square meter and air conditioning requirement. It has been observed that thanks to this system, which is preferred over the natural gas system, it contributes to the development of projects that will contribute to the positive attitudes of investors and countries in both meeting self-sufficient energy production and minimizing carbon dioxide emissions.