Jel benzeri hücre koruma matris formülasyonunun hücre homeostazi üzerine etkileri
Effects of gel-like cell protection matrix formulation on cell homeostasis
  1. Tez No: 952752
  2. Yazar: REYHAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YEŞİL ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üç boyutlu hücre ve doku benzeri yapıların taşınması, bu yapıların hassas ve kırılgan doğası, çevresel stres faktörlerine karşı duyarlılıkları ve nakil sürecinde canlılık, morfoloji ile işlevselliklerinin korunması gerekliliği nedeniyle ciddi zorluklar barındırmaktadır. Bu zorluklar, üç boyutlu hücre modellerinin rutin kullanımını sınırlamakta ve ilaç endüstrisine entegrasyonunu zorlaştırmaktadır. Modellerin bu alandaki sınırlı kullanımı ise, yeni ilaç keşif süreçlerinin yavaşlamasına neden olarak hem maddi hem de manevi kayıplara yol açmaktadır. Bu çalışmada, şehirlerarası ve uluslararası nakil sırasında üç boyutlu hücre türevi yapıların bütünlüğünü koruyabilmek amacıyla, kimyasal olarak tanımlanmış, ayarlanabilir özelliklere sahip bir jel bazlı hücre koruma matrisi geliştirilmiştir. Formüle edilen biyomalzeme, oda sıcaklığı (22 °C) ve soğuk zincir koşulları (4 °C) gibi farklı çevresel koşullarda kararlılığını koruyacak şekilde tasarlanmış ve fizikokimyasal özellikleri, viskoelastik davranışı ve biyouyumluluğu kapsamlı olarak karakterize edilmiştir. Yüksek viskoziteli formül, oda sıcaklığında taşıma sırasında oluşabilecek mekanik streslere karşı etkili bir koruma sağlarken; düşük sıcaklık koşulları için geliştirilen formül ise hücresel metabolizmayı fizyolojik olarak yavaşlatarak homeostazın korunmasına katkıda bulunmuştur. Bu bulgular, geliştirilen jel bazlı malzemenin biyouyumlu, pratik, maliyet etkin ve endüstriyel sistemlere entegre edilebilir bir taşıma yöntemi alternatifi sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The transportation of three-dimensional cell and tissue-like structures poses serious challenges due to their delicate and fragile nature, sensitivity to environmental stress factors, and the need to preserve their viability, morphology, and functionality during transportation. These challenges limit the routine use of three-dimensional cell models and complicate their integration into the pharmaceutical industry. The limited use of models in this area slows down new drug discovery processes, leading to both material and moral losses. In this study, a gel-based cell protection matrix with chemically defined and adjustable properties was developed in order to preserve the integrity of three-dimensional cell-derived structures during intercity and international transportation. The formulated biomaterial was designed to maintain its stability under different environmental conditions such as room temperature (22 °C) and cold chain conditions (4 °C), and its physicochemical properties, viscoelastic behavior, and biocompatibility were characterized comprehensively. While the high-viscosity formula provides effective protection against mechanical stresses that may occur during transportation at room temperature, the formula developed for low-temperature conditions contributed to the preservation of homeostasis by physiologically slowing down cellular metabolism. These findings reveal that the developed gel-based material offers a biocompatible, practical, cost-effective and integratable alternative transportation method into industrial systems.