Kolluk tarafından re'sen gerçekleştirilen üst araması
Body search conducted ex officio by law enforcement officers
- Tez No: 952764
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YENERER ÇAKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada mevzuatta çeşitli kanun ve yönetmelik hükümlerinde kolluğa re'sen üst arama yetkisi tanıyan haller incelenmiştir. Anayasa'nın özel hayatın gizliliği ve konut dokunulmazlığı haklarına ilişkin 20 ve 21. maddelerinde aramanın ancak hâkim kararı ve gecikmesinde sakınca bulunan hal bakımından kanunla yetkili kılınan merci tarafından verilecek yazılı emir üzerine gerçekleştirilebileceği hüküm altına alınmış olmasına rağmen mevzuatta bazı hükümlerde kolluğun herhangi bir merciden karar veya emir alınmaksızın arama yapabileceği belirtilmiştir. Kişiler üzerinde gerçekleştirilen üst araması hem icra edilişine ilişkin özellikler hem de sonuçları itibariyle temel hak ve özgürlüklerle yakından ilişkilidir. Çalışmanın birinci bölümünde kolluğa ilişkin genel bilgiler verilmiş ve kolluğun yetki kullanımına ilişkin sınırlar ortaya konulmuştur. İkinci bölümde adli arama ve önleme aramasına ilişkin şartların ortaya konulmasından sonra kolluğa re'sen üst arama yapma yetkisi tanınan hükümler ayrı ayrı incelenmiş, bu kapsamda her bir başlık bakımından gerçekleştirilen üst aramasının koşulları ve sınırları ilgili yargı kararlarına da yer verilerek incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise kolluk görevlilerine tanınan re'sen arama yapma yetkisinin meşruiyeti değerlendirilmiş ve hukuka aykırı nitelik taşıdığı sonucuna varılan üst araması hallerinin maddi ceza hukuku ve ceza muhakemesi hukuku bakımından sonuçları ele alınmıştır. Çalışmamızda kolluğa re'sen arama yetkisi tanınmasının Anayasa'ya aykırı olduğu, buna karşılık ilgili hükümler yürürlükten kaldırılmadığı takdirde, adli aramaya ilişkin haller dışında, kolluk görevlileri tarafından gerçekleştirilen re'sen aramalar bakımından meşruiyet kaynağı teşkil edeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the cases that authorize the police to conduct ex officio body searches in various provisions are examined. Although Articles 20 and 21 of the Constitution on the right to privacy and inviolability of the home stipulate that a search can only be carried out upon a judge's decision and a written order to be given by the authority authorized by law in cases where it is inconvenient to delay, some provisions stipulate that the police can search without a decision or order from any authority. Body searches conducted on individuals are closely related to fundamental rights and freedoms, both in terms of how they are carried out and their consequences. In the first part of the study, general information on law enforcement is given, and the limits on the use of law enforcement authority are set forth. In the second part, after the conditions for judicial and preventive searches, the provisions authorizing the police to conduct ex officio body searches are examined separately, and in this context, the conditions and limits of the body search conducted under each title are examined by including the relevant judicial decisions. In the last part of the study, the legitimacy of the power of ex officio body searches granted to law enforcement officers is evaluated, and the consequences of unlawful body searches in terms of substantive criminal law and criminal procedure law are discussed. In this study, it has been concluded that the granting of ex officio search authority to law enforcement officers is contrary to the Constitution, whereas unless the relevant provisions are repealed, it will constitute a source of legitimacy for ex officio searches carried out by law enforcement officers, except in cases related to judicial searches.