Makul sürede yargılanma hakkı ve etkili başvuru hakkı kapsamında Tazminat Komisyonunun niteliği
Compensation Commission's nature within the right to have a trial in reasonable time and right to an effective remedy
  1. Tez No: 952763
  2. Yazar: MUSTAFA MAHMUT SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP REVA, DR. ÖZLEM İNANÇ ŞENSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsan Hakları Tazminat Komisyonu veya tez çalışmamızda kullanmayı tercih ettiğimiz ifade olan Tazminat Komisyonu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Ümmühan Kaplan v. Türkiye başvurusunda oluşturduğu pilot kararda Türkiye'nin iç hukukunda makul sürede yargılanma hakkının ihlaline ilişkin etkin bir ulusal telafi yolu olmadığının tespiti üzerinde 6384 Sayılı Yasanın yürürlüğe girmesi üzerine kurulmuştur. Komisyon, yapısı ve görev kapsamı itibariyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan makul sürede yargılanma hakkı ve etkili başvuru hakkı ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışma, esasen ilk olarak Komisyonun kuruluşu ile bağlantılı olan bu hakların niteliğini, kapsamını ve unsurlarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ışığında incelemekte, daha sonrasında ise uzun süren yargılamalar neticesinde bu hakların ihlalinden kaynaklanan yapısal soruna Tazminat Komisyonunun etkisini değerlendirmektedir. Yöntembilim olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararları ışığında Türkiye'deki uygulamayı, Avrupa Komisyonuna üye bazı ülkelerdeki alternatifleriyle karşılaştırarak uygulamaya yönelik eksiklikleri ve buna bağlı olarak çözüm önerilerini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Compensation Commission of Human Rights or as we prefer to call towards our thesis work Compensation Commission, was founded with the Code No: 6384 after the European Court of Human Rights held in the pilot judgement procedure towards Ümmühan Kaplan v. Turkey and declared that Turkey did not have an effective remedy to redress the violation of the right to have a trial within reasonable time. The Commission is deeply related to right to have a trial within reasonable time and the right to an effective remedy in terms of its structure and scope of duty. This work substantially aims to initially examine the quality, the extent and key elements of rights that is related to the foundation of the Commission in the light of case law of the European Court of Human Rights and then evaluate the effect of the Commission towards the structural problem on account of trials taking excessively long time causing the violation of such rights. The Methodology behind this work is comparing the practice in Turkey with some of the countries that is member of the Council of Europe in the light of case law of the European Court of Human Rights and Constitutional Court of Turkey, detecting the flaws towards the practice and presenting propositions to solve them.