Rotator cuff tamiri sonrası kas gerginliğinin shear wave elastografi ile değerlendirilmesi, klinik ve radyolojik bulgularla ilişkisi: Retrospektif çalışma
  1. Tez No: 952765
  2. Yazar: BURAK DUYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada, artroskopik çift sıra rotator manşet onarımı uygulanan hastalarda postoperatif dönemde supraspinatus ve deltoid kaslarının shear wave elastografi (SWE) ile değerlendirilen elastikiyet özelliklerinin, reruptür tanısı ve cerrahi başarının belirlenmesindeki tanısal gücü araştırıldı. Ayrıca klinik skorlar, radyolojik parametreler ve yırtık morfolojisiyle birlikte elastografi verilerinin çok yönlü analizi ile erken dönem başarısızlık riskinin öngörülmesi amaçlandı. Gereç (Hastalar) ve Yöntem: Çalışmaya, 2021–2024 yılları arasında aynı cerrah tarafından çift sıra artroskopik rotator manşet onarımı uygulanan ve 6. ayda SWE değerlendirmesi yapılan 57 hasta dahil edildi. Her hastanın ameliyatlı ve sağlam omuzu karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. SWE ölçümleri supraspinatus ve deltoid kaslarında 0° ve 30° omuz elevasyon pozisyonlarında yapıldı. Ayrıca her hastanın klinik skorları (WORC, SPADI, VAS), radyolojik verileri (CSA, AHD), MR bulguları (Goutallier evresi, tendon retraksiyonu) ve ROM değerleri kaydedildi. Yeniden yırtık tanısı Sugaya evrelemesi ve MR görüntüleme ile yapıldı. Bulgular: Reruptür grubunda supraspinatus kası 30°/0° elastisite oranı anlamlı derecede düşük saptandı (p2,5 ve flexion
Özet (Çeviri)
Aim: Rotator cuff re-tears remain a major concern despite advancements in arthroscopic repair techniques. The aim of this study was to determine the risk factors associated with structural failure after arthroscopic double-row supraspinatus repair, and to investigate whether postoperative shear wave elastography (SWE) measurements can help distinguish between healed and retear tendons. Materials (Patients) and Methods: A total of 57 patients who underwent arthroscopic double-row supraspinatus repair between 2021 and 2024 were retrospectively analyzed. At 6 months postoperatively, patients underwent bilateral ultrasound SWE assessment of the supraspinatus and deltoid muscles in both neutral (0°) and active (30° forward flexion) positions. MRI was used to evaluate repair integrity based on the Sugaya classification. Preoperative parameters (age, BMI, smoking, CSA, AHD, Goutallier stage, retraction) and postoperative functional scores (WORC, SPADI, ROM, VAS) were analyzed. ROC and logistic regression analyses were performed to determine diagnostic accuracy and predictive thresholds. Results: A total of 13 patients developed re-tears (26%). Logistic regression identified age, BMI, CSA, Goutallier stage ≥2, and SWE 30°/0° ratio 2.5 (AUC = 0.950), and postoperative CSA >35.9° (AUC = 0.830) were also strong indicators of retear. Supraspinatus stiffness remained significantly higher in re-tear cases. Deltoid stiffness changes were modest and not statistically significant. Conclusion: Postoperative SWE is a valuable non-invasive tool in evaluating rotator cuff healing. Parameters such as supraspinatus SWE 30°/0° ratio