Orta-ileri evre kronik böbrek hastalarında zaman kısıtlamalı beslenmenin böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of time-restricted feeding on renal function in patients with intermediate-advanced stage chronic kidney disase
  1. Tez No: 806275
  2. Yazar: AHMET ÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMER TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığı (KBH), küresel bir toplum sağlığı problemi olup 2017 yılı içerisinde küresel ölçekte 697,5 milyon kişide KBH olduğu ve prevalansının %9,1 olduğu belirlenmiştir. Obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi önemli risk faktörlerinin kontrol altına alınmasıyla KBH'nin gelişiminin ve ilerlemesinin yavaşlatılabileceği vurgulanmaktadır [1][2]. KBH tedavisinde hayat tarzı değişiklikleri ve beslenme önemli bir yer tutmaktadır. Çeşitli çalışmalarda, KBH gelişimi ve progresyonunun önlenmesinde kalori kısıtlamasının olumlu etkileri olabileceği belirlenmiştir [3]. Son yıllarda üzerinde çok fazla çalışma yapılan ve tartışılan aralıklı oruç“intermittent fasting”(İF) olarak bilinen aralıklı kalori kısıtlama uygulamaları; belirli süreler arasında beslenmeyi öneren, besin çeşitliliği ve niteliğinden çok beslenme sürelerini kısıtlayan beslenme stratejileridir. IF uygulamalarının alt grubu olarak değerlendirilen zaman kısıtlamalı beslenme“Time-Restricted Feeding ”(TRF) uygulamasında kalori kısıtlaması gerekmemekte olup, günün belirli saatleri arasında beslenme modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Aralıklı oruç uygulamalarının kilo kaybının yanında, anti-inflamatuar ve anti-oksidan etkileri olduğu, anabolik süreçleri (sentez, büyüme ve üreme) azaltığı, hücresel bakım ve onarım sistemlerini desteklediği, hücrelerin stres direncini artırdığı ve hasarlı molekülleri geri dönüştürdüğü belirlenmiştir [4][5] . Bu nedenle KBH' da zaman kısıtlamalı beslenmenin böbrek fonksiyonları üzerine olumlu etkisi olacağını veya böbrek fonksiyonlarındaki azalmayı yavaşlatacağını düşünmekteyiz. Bu çalışmamızda orta-ileri evre kronik böbrek hastalarında zaman kısıtlamalı beslenmenin böbrek fonksiyonları üzerine olan etkisi incelenmiştir Materyal - Metod: Çalışmaya merkezimizin nefroloji polikliniğine başvuran 18-70 yaş arası evre 3-5 kronik böbrek hastası 84 kişi dahil edildi. Kalori kısıtlaması olmadan TRF (n=42) uygulayan katılımcılar çalışma grubu, serbest beslenme (SB) (n=42) uygulayan katılımcılar ise kontrol grubu şekilde iki gruba ayrılarak takibe alındı. Hastaların başvurularında boy, kilo, bel çevresi, kan basıncı ile rutin biyokimyasal parametrelerden üre, kreatin, eGFR, idrar protein kreatinin oranları ve CRP değerlerinin bazal ölçümleri kayıt altına alındı. Çalışma süresince 3. ve 6. ay olmak üzere iki kez daha kontrol vizitleri ile ölçümleri tekrar değerlendirildi. Bulgular: Altı aylık takip sonuçlarına göre; TRF uygulanan grupta üre, kreatinin ve eGFR düzeyleri ile değerlendirilen böbrek fonksiyonlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim olmadı ve sabit düzeylerde seyrettiği belirlendi (p=0,07).
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic kidney disease (CKD) is a global public health problem and it was determined that 697.5 million people globally had CKD and its prevalence was 9.1% in 2017. It is emphasised that the development and progression of CKD can be slowed down when important risk factors such as obesity, diabetes and hypertension are controlled [1] [2]. Lifestyle changes and nutrition have an important place in the treatment of CKD. In various studies, it has been determined that calorie restriction may have favourable effects in the prevention of CKD development and progression [3]. Intermittent calorie restriction practices known as intermittent fasting (IF), which have been widely studied and discussed in recent years, are nutritional strategies that recommend feeding between certain periods of time and restrict feeding times rather than food variety and quality. Time-Restricted Feeding (TRF) which is considered as a subgroup of IF practice, does not require calorie restriction but requires feeding on certain time of a day. In addition to weight loss, intermittent fasting practices have been found to have anti-inflammatory and anti-oxidant effects, reduce anabolic processes (synthesis, growth and reproduction), support cellular maintenance and repair systems, increase the stress resistance of cells and recycle damaged molecules [4], [5] . Therefore, we think that time-restricted feeding in CKD, could slow down the progression of disease and may help to sustain residual renal function. In this study, we investigated the effect of time-restricted feeding on renal function in patients with intermediate-advanced stage CKD. Material and Method: Eighty-four patients aged 18-70 years with stage 3-5 chronic kidney disease were included in the study and divided into two groups. The study group consisted of patients on time-restricted feeding (TRF) without calorie restriction (n=42) and the control group consisted of patients on free feeding (FF) (n=42). Baseline measurements of height, weight, waist circumference, blood pressure and routine biochemical parameters including e GFR, CRP values and urine protein creatinine ratio were recorded. These measurements of the patients were re-evaluated at follow-up visits twice, at the 3rd and 6th months. Results: According to the six-month follow-up results, there was no statistically significant change in renal function evaluated by urea, creatinine and eGFR levels in the TRF group and the renal function remained at constant levels (p=0.07).