6 Şubat depremi sonrası acil servis ve yatış süreçleri: Kaynak kullanımı, tedavi yaklaşımları ve hasta prognozu
Emergency room and hospitalization processes after the Kahramanmaraş earthquakes: Resource utilization, treatment approaches, and patient prognosis
  1. Tez No: 952788
  2. Yazar: ABDULMUTALİP EMRECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE GÜLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında acil servise başvuran ve hospitalize edilen travmatik ve medikal hastaların klinik özelliklerini tanımlamak, tanı sürecinde kullanılan kaynakları analiz etmek ve mortalite öngörüsünde erken uyarı skorlama sistemlerinin prognostik değerini incelemek. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve tanımlayıcı tipteki bu çalışmada, deprem sonrası ilk yedi gün içinde acil servise başvuran ve hastaneye yatırılan 1050 hasta incelenmiştir. Olgular travmatik (n=848) ve medikal (n=202) olarak iki grupta değerlendirilmiş; demografik veriler, başvuru nedenleri, vital parametreler, kaynak kullanımı, tedavi yaklaşımları, yatış süreleri ve mortalite oranları kaydedilmiştir. Ayrıca mortalite öngörüsünde MEWS ve REMS skorlama sistemleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To describe the clinical characteristics of traumatic and medical patients who presented to the emergency department and were hospitalized following the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, to analyze the resources used in the diagnostic process, and to examine the prognostic value of early warning scoring systems in predicting mortality. Materials and Methods: In this retrospective and descriptive study, 1050 patients who presented to the emergency department and were hospitalized within the first seven days after the earthquake were examined. Cases were evaluated in two groups: traumatic (n=848) and medical (n=202). Demographic data, reasons for presentation, vital parameters, resource utilization, treatment approaches, length of stay, and mortality rates were recorded. In addition, the MEWS and REMS scoring systems were compared for mortality prediction.