Osmanlı tecvid geleneğinde bir eser: Hafız Ferid'in Suʾâl ve Cevâblı Tecvîd adlı eserinin transkripsiyonu ve tahlili
A work in the Ottoman tajweed tradition: Transcription and analysis of Hâfız Ferîd's Su'âl ve Cevâblı Tecvîd
  1. Tez No: 952800
  2. Yazar: MUHAMMED AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. FAYSAL ARPAGUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Osmanlı dönemi tecvîd literatüründe yer alan ve bugüne dek akademik ‎anlamda ayrıntılı biçimde ele alınmamış olan Üsküplü Hâfız Mehmed Ferîd'in Su'âl ve ‎Cevâblı Tecvîd‎ adlı eserini konu edinmektedir. Araştırmada, söz konusu risâlenin ‎transkripsiyonu yapılmış, ardından kırâat ilminin temel kaynaklarıyla karşılaştırmalı bir ‎analiz gerçekleştirilmiştir. Eserin dikkat çekici yönlerinden biri, eğitim sürecinde yaygın ‎biçimde kullanılan soru-cevap yöntemiyle kaleme alınmış olmasıdır. Bu yöntem ‎sayesinde, tecvîd kurallarının kolay öğrenilmesi ve akılda kalıcı biçimde aktarılması ‎hedeflenmiştir. Araştırmada, başta med ve kasr olmak üzere, iḫfâ‎, iẓhâr, iḳlâb, idġâm, ‎ḳalḳale, sekte, maḫreç‎, râ harfinin kalınlık ve incelik halleri gibi temel tecvîd konuları ele ‎alınmıştır. Bu konular, İbnü'l-Cezerî'nin (ö. 833/1429) en-Neşr fi'l-ḳırâʾâti'l-ʿaşr, onun ‎açıklaması niteliğindeki Şerḥu Ṭayyibeti'n-Neşr fi'l-ḳırâʾâti'l-ʿaşr ve diğer klasik eserlerle ‎karşılaştırılmış, bu karşılaştırmalarda metnin klasik tecvîd anlayışıyla ne ölçüde uyumlu ‎olduğu ortaya konmuştur. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden“tarihsel doküman ‎analizi”deseniyle yapılandırılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Hâfız Ferîd'in eserinin ‎hem dil ve üslup itibarıyla sade ve öğretici bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu ‎yönüyle eser, dönemin tecvîd öğretimindeki öncelikleri yansıtması bakımından kıymetli ‎bir örnek teşkil etmektedir. Çalışmanın ayrıca Osmanlı dönemine ait tecvîd‎ eserleri ‎bakımından ileriye dönük yeni araştırmalara da zemin hazırlayacağı düşünülmektedir.‎
Özet (Çeviri)
This study focuses on the work titled Su'âl ve Cevâblı Tecvîd‎‎ by Üsküplü Hâfız ‎Mehmed Ferîd, which is part of the Ottoman-period tajwīd literature and has not yet ‎been examined in detail in academic terms. In the research, the aforementioned treatise ‎was transcribed and then subjected to a comparative analysis with the main sources of ‎the science of Qur'anic recitation (qirāʾāt). One of the remarkable aspects of the work is ‎that it was written in a question-and-answer format, which was widely used in the ‎educational process. Through this method, it was aimed to facilitate the learning of ‎tajwīd rules and to convey them in a memorable manner. The study addresses ‎fundamental tajwīd topics such as madd and qasr (elongation and shortening), ikhfāʾ, ‎iẓhār, iqlāb, idghām, qalqala, sakt, makhraj (articulation points), and the thick and thin ‎pronunciations of the letter rāʾ. These topics were compared with al-Nashr fī al-Qirāʾāt ‎al-ʿAshr by Ibn al-Jazarī (d. 833/1429), its commentary Sharḥ Ṭayyibat al-Nashr fī al-‎Qirāʾāt, and other classical works, and through these comparisons, the extent to which ‎the text aligns with the classical understanding of tajwīd was revealed. The study is ‎structured using the“historical document analysis”model, which is one of the ‎qualitative research methods. As a result of the research, it was understood that Hâfız ‎Ferîd's work possesses a plain and instructive structure in terms of language and style. ‎In this respect, the work constitutes a valuable example reflecting the priorities in tajwīd ‎education of its time. It is also believed that this study will pave the way for new future ‎research on tajwid works from the Ottoman period.‎