Lomber santral spinal stenozda interlaminar epidural enjeksiyonda anestezik ve steroidle birlikte kombine edilen magnezyum uygulamasının etkisi
Evaluation of the effect of magnesium as an adjuvant to anesthetic and steroid in interlaminar epidural injections for lumbar central spinal stenosis
- Tez No: 952804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP EREN ÇELENLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Lomber Santral Spinal Stenozda İnterlaminar Epidural Enjeksiyonda Anestezik ve Steroidle Birlikte Kombine Edilen Magnezyum Uygulamasının Etkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı, lomber santral spinal stenoz (LSSS) nedeniyle interlaminar epidural steroid enjeksiyonu (İLESE) uygulanan hastalarda magnezyum sülfat (MgSO4) eklenmesinin kısa ve orta vadeli analjezik etkisini ve fonksiyonel iyileşmeye katkısını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kesitsel tasarımdaki bu çalışmaya, Haziran-Kasım 2024 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Algoloji Kliniği'nde LSSS tanısıyla İLESE uygulanan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar, enjeksiyon içeriklerine göre iki gruba ayrıldı: Grup M (MgSO4 içeren) ve Grup S (kontrol). Ağrı ve fonksiyonel durum; sayısal derecelendirme skalası (NRS) , Modifiye Oswestry Dizabilite İndeksi (MODİ) ve Douleur Neuropathique 4 Anketi (DN4) skorları ile işlem öncesi, 3. hafta ve 3. ayda değerlendirildi. Veriler SPSS Statistics 22.0 yazılımı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evaluation of the Effect of Magnesium as an Adjuvant to Anesthetic and Steroid in Interlaminar Epidural Injections for Lumbar Central Spinal Stenosis Objective: This study aimed to evaluate the short- and mid-term analgesic effect and functional improvement associated with the addition of magnesium sulfate (MgSO4) to interlaminar epidural steroid injection (ILESI) in patients with lumbar central spinal stenosis (LSSS). Materials and Methods: This retrospective cross-sectional study included patients who underwent ILESI between June and November 2024 due to moderate to severe LSSS at the Algology Clinic of Gülhane Training and Research Hospital. Patients were divided into two groups based on injection content: Group M (with MgSO4) and Group S (control). Pain and function were assessed using NRS, MODI, and DN4 scores at baseline, week 3, and month 3.