Acil serviste takılan nazogastrik sondaların yerinin doğrulanmasında ultrasonografinin direk akciğer grafisi ve oskultasyonla karşılaştırılması
Comparison of ultrasonography with direct chest X-ray and auscultation in confirming the location of nasogastric tubes inserted in the emergency department
- Tez No: 952807
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERVAN GÖKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Nazogastrik (NG) sondanın hızlı ve güvenli takılması acil serviste en sık yapılan prosedürlerden biridir. Ancak kolay bir işlem gibi gözükse de yanlış yerleşimi nadir ama ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Yerleşimi doğrulamada altın standart direk akciğer grafisidir. Bu çalışmanın amacı NG sonda takılma endikasyonu olan hastalarda ultrasonografinin (USG) etkinliğini göstermek ve direk akciğer grafisi ile karşılaştırmaktır. Materyal Metod: Bu çalışma 1 Şubat 2016 – 10 Haziran 2016 tarihleri arasında hastanemiz Acil Servisine başvuran 18 yaş üstünde olan NG sonda takılma endikasyonu bulunan 49 hastayı içermektedir. NG sondalar hastayı takip eden asistan doktor tarafından takıldı. Sonda takıldıktan sonra hastaya sırasıyla oskultasyon, USG ve direk akciğer grafisi uygulandı. USG acil ultrason sertifikasına sahip tek bir acil servis asistanın tarafından boyuna ve subksifoid bölgeye yapıldı. Direk akciğer grafisi USG sonuçlarını bilmeyen başka bir acil tıp uzmanı tarafından yorumlandı. Direk akciğer grafisi altın standart olarak kabul edildi. USG sonuçları direk akciğer grafisi sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamız nazogastrik sonda takılma endikasyonu olan 49 hastadan oluşmaktadır. Hastalarımızın yaş ortalaması 58.3±22.7 yıl olup, yaş ortancası 64.0 (min=18.0; mak=89.0) yıldır. Hastalarımızın %55.1'i (n= 27) erkek, %44.9'u (n= 22) kadındır. Hastalarımızın nazogastrik sonda takılma endikasyonları sıklık sırasına göre; ileus (%51.0), medikasyon (%30.6), mide lavajı (%10.2), gastrointestinal kanama (%6.1) ve perforasyon (%2.0) şeklindedir. NG sondanın farenkste kıvrıldığı 2 hastada direk akciğer grafisi ve USG ile sonda saptanamadı. USG tek başına 45 hastada NG sondanın yerinin doğrulamıştır ve direk akciğer grafisi ile önemli derecede uyumlu bulunmuştur (κ:0.647). Sensitivitesi ise %95.74 idi. USG ile oskultasyon birlikte kullanıldığında kappa değeri 0,790, direk akciğer grafisi ile önemli derecede uyumlu bulunmuş ve sensitivitesi %97,87'dir. Sonuç: Yaptığımız bu klinik çalışmanın bulguları ışığında; USG'nin acil serviste nazogastrik sonda takılma endikasyonu olan hastalarda sonda yeri doğrulanmasında etkin bir şekilde kullanılabileceğini, bu sayede, gereksiz ve tekrar direk akciğer grafilerinin önüne geçilebileceğini düşünüyoruz, ancak bu sonuçların daha çok ve daha geniş hasta katılımlı çalışmalarla doğrulanmasının gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rapid and sequence insertion of nasgastric (NG) tube is one of the most common procedures in emergency department. However, it may seem like an easy process misplacement can cause rare but serious complications. Gold standard method for verification of NG tube placement is chest X-ray. The aim of this study is show the effectiveness of ultrasonography (USG) an compare with chest X-ray in patients who have NG tube placement indication. Material and Methods: This study includes 49 patients with over 18 years of age, who admitted to our hospitals emergency department with NG tube placement indication between February 1, 2016 - June 10, 2016. NG tubes were inserted by the patients following emergency medicine resident. After the tube inserted auscultation, USG and chest X-ray was performed respectively. USG was performed by single emergency medicine resident who have certification in emergency ultrasonography to neck and subxiphoid area. Chest X-ray has been interpreted by another emergency medical specialist who did not conduct the ultrasonography. Chest X-ray was considered the gold standard. USG results were compared with the results of chest X-ray. Results: Our study consists of 49 patients with indications for nasogastric tube insertion. The average age of our patients was 58.3 ± 22.7 years, the median age was 64.0 (min = 18.0, max = 89.0) years. 55.1% of our patients (n = 27) were male, 44.9% (n = 22) were female. According to the indications of our patients nasogastric tube insertion frequencies; ileus (51.0%), medication (30.6%), gastric lavage (10.2%), gastrointestinal bleeding (6.1%) and perforation (2.0%). 2 patient's NG tube was curled in pharynx and the tube was not detected by USG and chest X-ray. USG has confirmed the location of NG tube alone in 45 patients and was significantly consistent with chest radiography (κ: 0.647). The sensitivity of USG was 95.74%. When auscultation used in conjunction with ultrasound, kappa value was 0.790, was found to be signicanty consistent with chest X-ray and sensitivity is 97.87%. Conclusion: According to our study's result of the findings; USG can be used effectively for the for nasogastric tube placement verification, so we think unnecessary and repeat chest X-rays can be avoided, but we think it should be verified with the participation of more and larger patient studies of these results