Farelerde AOM-DSS kanser modelinde Bacopa monnieri'nin tümör mikroçevresinde anjiyogenez, apoptoz ve oksidatif stres üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Bacopa monnieri on angiogenesis, apoptosis and oxidative stress in tumor microenvironment in AOM-DSS cancer model in mice
  1. Tez No: 952809
  2. Yazar: SİNEM GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyopatoloji, Patoloji, Veteriner Hekimliği, Physiopathology, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kolorektal kanserler (KRK), dünya genelinde yüksek insidans ve mortalite oranlarına sahip; çok faktörlü bir patogeneze sahip malignitelerdendir. Modern onkolojide tümör biyolojisinin yalnızca genetik mutasyonlarla açıklanamayacak kadar kompleks olduğu görülmüş ve buna göre bir yaklaşım geliştirilmiştir. Tümör mikroçevresinde (TMÇ, TME) yer alan stromal hücrelerin, immun yanıt elemanları, vasküler yapılar ve ekstrasellüler matriks arasındaki etkileşimler tümör progresyonda belirleyici ölçüde etkilidir. Bacopa monnieri (BM) geleneksel tıpta uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. BM'nin bazı kanserlerde olumlu etkileri tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı BM'nin KRK'deki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada kontrol; AOM-DSS; AOM-DSS ve 0,5mg/kg BM; AOM-DSS ve 2mg/kg BM; 0,5mg/kg BM ve 2mg/kg BM olmak üzere 6 deney grubu oluşturulmuştur. Deneyde ger grupta 10 fare olmk üzere toplam 60 Balb/c fare kullanılmıştırç Çalışma sonunda farelerden kan ve kolon örnekleri toplanmış kan örneklerinde hücre sayımı yapılmıştır. Kolon örnekleri ise makroskobik, histopatolojik ve VEGF, CD31, kaspase-3, 8-OHdG ve 4-HNE ekspresyonları açısından immunohistokimyasal olarak incelenmiştir. AOM-DSS uygulamaları özellikle didtal kolonda yoğunlaşan şekilde adenomotöz-adenokarsinamatöz ürelemelere sebep olurken BM uygulamalsının tümör oluşumunu azalttığı gözlenmiştir. Ayrıca BM uygulaması hem tümörün yayılımını ve VEGF, CD31, 8-OHdG ve 4-HNE ekspresyonlarında azalmaya kaspaz-3 ekpresyonlarında ise artışa sebep olmuştur. Bu bulgulara göre BM uygulaması KRK'de anjiyogenezi baskılayıcı, oksidatif stres seviyesini azaltıcı ve apoptotik aktiviteyi arttırıcı etki göstererek iyileşme üzerinde olumlu etkiler göstermiştir. BM'nin 2mg/kg dozda uygulamsının 0,5mg/kg dozda uygulanmasına göre daha etkili olduğu saptanmıştır. BM'nin KRK'de kullanımı ile ilgili umut verici bilgiler elde edilmiştir. Bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers (CRC) are malignancies with high incidence and mortality rates worldwide and exhibit a multifactorial pathogenesis. In modern oncology, it has become evident that tumor biology is too complex to be explained solely by genetic mutations, leading to the development of more comprehensive approaches. The interactions between stromal cells, immune components, vascular structures, and the extracellular matrix within the tumor microenvironment (TME) play a critical role in tumor progression. Bacopa monnieri (BM) is a plant that has been used in traditional medicine for many years, and its beneficial effects have been reported in several cancer types. The aim of this study was to investigate the effects of BM in CRC. In the experimental design, six groups were established: Control; AOM-DSS; AOM-DSS + 0.5 mg/kg BM; AOM-DSS + 2 mg/kg BM; 0.5 mg/kg BM; and 2 mg/kg BM. A total of 60 Balb/c mice were used, with 10 mice per group. At the end of the experiment, blood and colon samples were collected from the animals. Complete blood counts were performed on the blood samples, and the colon samples were examined macroscopically, histopathologically, and immunohistochemically for the expression of VEGF, CD31, caspase-3, 8-OHdG, and 4-HNE. AOM-DSS administration led to the development of adenomatous to adenocarcinomatous lesions, particularly concentrated in the distal colon. In contrast, BM administration was observed to reduce tumor formation. Additionally, BM treatment resulted in decreased tumor spread and reduced expression levels of VEGF, CD31, 8-OHdG, and 4-HNE, while increasing caspase-3 expression. These findings suggest that BM exerts beneficial effects in CRC by suppressing angiogenesis, reducing oxidative stress, and enhancing apoptotic activity. The 2 mg/kg dose of BM was found to be more effective than the 0.5 mg/kg dose. Overall, the study provides promising insights into the potential use of BM in CRC, although further studies are warranted to fully elucidate its therapeutic potential.