SST2 ile hemodiyaliz hastalarında hipervolemi teşhisi: Geleneksel ve alternatif biyobelirteçlerle karşılaştırmalı analiz
Diagnosis of hypervolemia in hemodialysis patients with SST2: A comparative analysis using conventional and alternative biomarkers
  1. Tez No: 952813
  2. Yazar: EMRE CAN HARTAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Kronik hemodiyaliz (HD) tedavisi gören hastalarda kronik volüm yüklenmesi, yüksek kardiyovasküler morbidite ve mortalitenin en önemli değiştirilebilir nedenlerinden biridir. Ancak,“kuru ağırlığın”doğru tespiti ve hipervoleminin tanısı, mevcut klinik ve teknolojik yöntemlerin kısıtlılıkları nedeniyle zordur. Bu çalışmanın amacı, kronik HD hastalarında, klinisyen değerlendirmesi ile tanımlanan hipervoleminin saptanmasında, miyokardiyal stres/fibrozisi yansıtan“soluble suppression of tumorigenicity 2”nin (sST2) tanısal performansını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, kesitsel ve gözlemsel bu çalışmaya, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde kronik HD tedavisi gören 80 yetişkin hasta dahil edildi. Tüm hastaların volüm durumu, deneyimli bir nefrolog tarafından yapılan kapsamlı bir klinik değerlendirme ile“övolemik”(n=45) ve“hipervolemik”(n=35) olarak sınıflandırıldı. Bu klinik değerlendirme, tanısal performans analizleri için referans standart olarak kabul edildi. Tüm hastalardan diyaliz öncesi kan örnekleri alınarak rutin takip göstergeleriyle birlikte plazma“B-type natriuretic peptide”(BNP) ve sST2 düzeyleri ölçüldü. Ayrıca, volüm durumunu değerlendirmek için biyoempedans spektroskopisi (BIS), ekokardiyografi (EKO) ve posteroanterior akciğer grafisi (PA AG) gibi objektif yöntemler kullanıldı. Biyobelirteçlerin tanısal performansı,“Receiver operating characteristic”(ROC) eğrisi analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic volume overload is among the most important modifiable drivers of cardiovascular morbidity and mortality in patients receiving chronic hemodialysis (HD). However, accurate determination of“dry weight”and the diagnosis of hypervolemia are challenging due to the limitations of current clinical and technological methods. This study aimed to comparatively evaluate the diagnostic performance of soluble suppression of tumorigenicity 2 (sST2) — a biomarker reflecting myocardial stress/fibrosis—in detecting clinician-defined hypervolemia among chronic HD patients. Materials and Methods: In this single-center, cross-sectional, observational study, 80 adult patients undergoing chronic HD at the Haseki Training and Research Hospital Nephrology Clinic were included. Based on a comprehensive clinical assessment performed by an experienced nephrologist, all patients were classified as euvolemic (n=45) or hypervolemic (n=35). This clinical assessment served as the reference standard for diagnostic performance analyses. Predialysis blood samples were obtained from all patients to measure routine follow-up parameters together with plasma B-type natriuretic peptide (BNP) and sST2 levels. Objective methods used to assess volume status included bioimpedance spectroscopy (BIS), echocardiography (ECHO), and posteroanterior chest X-ray (PA CXR). The diagnostic performance of the biomarkers was evaluated using receiver operating characteristic (ROC) curve analysis.