Kemik iliği stimülasyonu yapılmış talus osteokondral lezyonlarında (TOL) lokasyonun ve derinliğin klinik sonuçlar üzerine etkisi
The impact of lesion location and depth on clinical outcomes in talar osteochondral lesions (TOL) treated with bone marrow stimulation
  1. Tez No: 952814
  2. Yazar: KEMAL CAN MİDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERSİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kemik iliği stimülasyonu (KİS) ile tedavi edilen talus osteokondral lezyonlarında (TOL) lezyon derinliği ve lokalizasyonunun klinik sonuçlar üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014 – Mayıs 2023 tarihleri arasında kliniğimizde TOL tanısıyla artroskopik KİS uygulanan, 18–65 yaş arası toplam 59 hasta retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalar polikliniğe çağrılarak güncel fizik muayeneleri yapıldı, klinik skorlamaları dolduruldu. Preoperatif dönemde direkt grafi, BT ve MRG ile lezyon boyutları değerlendirildi, kontrol vizitlerinde görüntülemeler tekrar edilerek lezyonların ilerleme veya iyileşme durumları gözlendi. Klinik değerlendirmeler en az 10 yıllık deneyime sahip bir ayak-ayak bileği cerrahı ve bir kıdemli asistan tarafından gerçekleştirildi. Bulgular: Ortalama takip süresi 36,6 ± 16,3 ay (24–84 ay) idi. Yaş, cinsiyet, önceki enjeksiyon öyküsü ve preoperatif bekleme süresinin klinik sonuçlar üzerine anlamlı etkisi bulunmadı. Lezyon lokalizasyonu açısından en sık 4. zon saptanmış olup, prognoz üzerinde tek başına anlamlı bir etkisi gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the impact of lesion depth and localization on clinical outcomes in patients with talar osteochondral lesions (TOL) treated with bone marrow stimulation (BMS). Materials and Methods: A total of 59 patients aged 18–65 years who underwent arthroscopic BMS for TOL between January 2014 and May 2023 were retrospectively reviewed. Patients were invited for follow-up, underwent physical examination, and completed clinical scoring forms. Lesion dimensions were assessed preoperatively using plain radiographs, CT, and MRI, and re-evaluated postoperatively during outpatient visits to monitor progression or healing. Clinical assessments were performed by a foot and ankle surgeon with over 10 years of experience and a senior resident. Results: The mean follow-up period was 36.6 ± 16.3 months (range, 24–84 months). Age, sex, previous injection history, and preoperative waiting time had no significant effect on clinical outcomes. The most common lesion site was zone 4, which showed no prognostic value when considered alone.