Akut iskemik inme hastalarında trombolitik ve/veya trombektomi uygulamaları öncesi kan basıncı kontrolüne kadar geçen süre: Nikardipin ve lLabetalol'un karşılaştırılması
Comparison of nicardipine and labetalol in time to blood pressure control prior to thrombolytic and/or thrombectomy procedures in patients with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 952812
  2. Yazar: AHMET UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT, UZMAN TARIK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç Akut iskemik inme tedavisinde, trombolitik ve/veya trombektomi gibi zaman duyarlı girişimsel uygulamalar öncesinde hedeflenen kan basıncı düzeyine hızla ulaşılması, tedavi başarısını doğrudan etkileyen kritik bir basamaktır. Bu bağlamda, hipertansiyonun etkin kontrolü hem iskemik alanın genişlemesini önlemek hem de hemorajik komplikasyon riskini azaltmak açısından önemlidir. Güncel kılavuzlarda bu amaçla önerilen başlıca iki intravenöz antihipertansif ajan olan Labetalol ve Nikardipin, farmakolojik özellikleri, etki başlangıç hızları ve klinik deneyimle desteklenen güvenlik profilleri nedeniyle ön plandadır. Ancak, bu ilaçların farklı etkinlik ve güvenlik profillerine sahip olup olmadığı belirsizdir. Bu çalışmanın amacı, intravenöz antihipertansif ajanlar olan Nikardipin ve Labetalol'ün, akut iskemik inme hastalarında hedef kan basıncına ulaşma süresi, yapılacak tedaviye erişim süresi ve klinik sonuçlar üzerindeki etkinliklerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem Bu prospektif gözlemsel çalışmaya, trombolitik ve/veya trombektomi endikasyonu bulunan ve ilk başvuruda kan basıncı ≥185/110 olarak ölçülen hipertansif akut iskemik inme tanılı 34 hasta dahil edilmiştir. Hastalar, intravenöz antihipertansif tedavi olarak uygulanan ilaca göre Nikardipin (n=22) ve Labetalol (n=12) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup arasında demografik özellikler, vital bulgular, yan etkiler, hedef kan basıncına ulaşma süresi, yapılacak işleme ulaşma süresi, NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale) skoru, erken nörolojik iyileşme (ENİ) varlığı, intrakraniyal hemoraji gelişimi, hastanede kalış süresi ve mortalite oranı karşılaştırılmıştır. Bulgular Çalışmaya 23 kadın (%67,60) ve 11 erkek (%32,40) olmak üzere toplam 34 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 72,1 ± 10,7 (medyan yaş, 74,00; IQR, 63,8–79,30) idi. Nikardipin tedavisi uygulanan hastalarla karşılaştırıldığında Labetalol tedavisi uygulanan hastalarda ortalama hedeflenen kan basıncına ulaşma süresi (dk) istatistiksel olarak anlamlı daha kısa saptandı (16,40 ± 4,10 vs.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective Rapid achievement of the target blood pressure level prior to time-sensitive interventional procedures such as thrombolytic therapy and/or thrombectomy in acute ischemic stroke treatment is a critical step that directly affects treatment success. In this context, effective hypertension control is important both to prevent the expansion of the ischemic area and to reduce the risk of hemorrhagic complications. The two main intravenous antihypertensive agents recommended in current guidelines for this purpose, Labetalol and Nicardipine, are prioritized due to their pharmacological properties, onset of action speed, and safety profiles supported by clinical experience. However, whether these drugs differ in terms of efficacy and safety remains uncertain. The aim of this study is to compare the efficacy of intravenous antihypertensive agents Nicardipine and Labetalol in acute ischemic stroke patients in terms of time to reach target blood pressure, time to access the planned treatment, and clinical outcomes. Materials and Methods This prospective observational study included 34 hypertensive acute ischemic stroke patients who presented with blood pressure ≥185/110 mmHg at first admission and had indications for thrombolytic and/or thrombectomy therapy. Patients were divided into two groups according to the administered intravenous antihypertensive treatment: Nicardipine (n=22) and Labetalol (n=12). Demographic characteristics, vital signs, side effects, time to reach target blood pressure, time to access the planned procedure, NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale) score, presence of early neurological improvement (ENI), development of intracranial hemorrhage, hospital stay duration, and mortality rates were compared between the two groups. Results A total of 34 patients were included, comprising 23 females (67.60%) and 11 males (32.40%). The mean age was 72,1 ± 10,7 years (median age 74.00; IQR, 63.8–79.30). Compared to patients treated with Nicardipine, those treated with Labetalol had a statistically significantly shorter mean time to reach the target blood pressure (minutes) (16.40 ± 4.10 vs.