Başarısız trabekülektomi olgularında skleral flep altı bleb iğneleme ve gonyoskopi destekli transluminal trabekülotomi (GATT) sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of sub-scleral flap bleb needling and gonioscopy-assisted transluminal trabeculotomy (GATT) outcomes in eyes with failed trabeculectomy
- Tez No: 952826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, daha önce trabekülektomi uygulanmış ancak yeterli GİB kontrolü sağlanamayan ileri evre glokom hastalarında, ikinci cerrahi girişim olarak uygulanan bleb iğneleme ve GATT yöntemlerinin etkinlik, güvenilirlik ve komplikasyon profilleri açısından karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, 2020–2025 yılları arasında başarısız trabekülektomi sonrası GATT (n=44) veya bleb iğneleme (n=79) cerrahisi uygulanan toplam 123 göz değerlendirilmiştir. Hastalar en az 12 ay süreyle takip edilmiş, preoperatif ve postoperatif GİB, kullanılan antiglokomatöz molekül sayısı, EİDGK, RNFL kalınlığı, komplikasyonlar ve cerrahi başarı oranları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the efficacy, safety, and complication profiles of bleb needling and GATT procedures as secondary surgical interventions in patients with advanced-stage glaucoma who had previously undergone trabeculectomy but failed to achieve adequate intraocular pressure (IOP) control. Materials and Methods: This retrospective study evaluated a total of 123 eyes that underwent either bleb needling (n=79) or GATT (n=44) following failed trabeculectomy between 2020 and 2025. Patients were followed for at least 12 months. Preoperative and postoperative data including IOP levels, number of antiglaucoma medications, best-corrected visual acuity (BCVA), retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, complication rates, and surgical success outcomes were analyzed and compared between the two groups.