Probiyotik bakteriler kullanılarak farklı pH'larda üretilen ayranlarda escherichia coli 0/57:H7'nin durumu
A Research about viability of escherichia coli 0157:H7 by using probiotoes bacteria with different pH values ane procwcerl ayran
- Tez No: 95283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Probiyotik bakteriler kullanılarak farklı pH'larda yapılan ayranlarda Escherichia coli 0157:H7'nin durumu. Araştırmada iki farklı pH'da ve iki farklı Escherichia coli 0157:H7 inokülasyon düzeyi ile hazırlanan ayranlarda E. coli 0157.H7, laktik asit bakterileri ve pH değerleri tespit edilmiştir. 1. grup ayranlar 4.0 pH, 2grub 5.0 pH civarına kadar inokülayona devam edilmiştir. İki grup kendi aralarında A, B ve C alt gruplarına bölünmüşlerdir. A grupları yaklaşık 105 adet/ml seviyesinde E. coli 0157:H7, B grupları 106 adet/ml seviyesinde E. coli 0157:H7 ile inoküle edilirken, C kontrol gruplarıdır. Kullanılan starter kültürün E. coli 0157:H7'yi yok edemediği sadece sayısal düşüşe sebep olduğu, birinci grup ayranların inkübasyon süresinin uzatılarak pH'nın düşmesi sonucunda E. coli 0157:H7 susunun 3. günde tespit edilemediği fakat ayranın üretimden hemen sonra tüketildiği için bunun yeterli olmadığı ve E. coli 0157:H7'nin çok düşük sayılarda bile insan sağlığı için riskli olmasından dolayı hijyen uygulamalarına özen gösterilmesi gerektiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A research about viability of Escherichia coli 0157:H7 by using probiotics bacteria with different pH values are produced ayran. Inthe investigation ayran has made with inoculation level which have two different pH values and two different E. coli 0157:H7. In the investigation lactic acid bacteria and pH values have determined. In the first group ayran 4.0 pH values and second group ayran 5.0 pH or so values have continuedto incubation, two main groupshave dividedinto subgroups A, B and C while A groups about 105 cfu/ml E. coli 0157:H7, B groups about 107 cfu/ml E. coli 0157:H7 are inoculated. C groups are control groups. Used of active dairy starter cultures may help reduce but may not prevent the presence of E. coli 0157:H7 in ayran. In the first group ayran incubation time has been increased and pH values has been decreased and no E. coli 0157:H7 were recovered in the third day. But after ayran had been produced because of ayran consumption fastly, it's not enough for take healthy product. A small number of E. coli 0157:H7 have been examinedto take a risk for people healty. That's why sanitation is very important in these situations. These studies must have been made very studiously.