Mimarinin deneyselliği: Öz-Örgütlenme tasarım düşüncesi ile topografik verilere dayalı form üretme modeli
Experimentality in architecture: a form generation model based on topographic data through self-organizing design thinking
- Tez No: 952837
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ TAVŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tarihsel süreçte doğa, yaşam pratiklerinin merkezinde yer alarak mimarlık ve tasarım disiplinlerine ilham kaynağı olmuştur. Doğa temelli yaklaşımların teknolojik gelişmelerle birleşmesi, tasarım süreçlerinde biçim, malzeme ve strüktür düzeyinde yenilikçi olanaklar sunmuştur. Günümüzde üretken tasarım araştırmaları günümüzde önem kazanmakta; özellikle değişken, öngörülemeyen ve deneysel tasarım anlayışını destekleyen yöntemler geliştirilmektedir. Bu bağlamda Hücresel Özdevinim (Cellular Automata), doğanın karmaşıklığını dijital ortama taşıyarak yeni form arayışlarını mümkün kılan etkili bir araç olarak öne çıkmaktadır. Çalışmanın temel amacı, jeomorfoloji ve mimarlık disiplinlerinin kesişiminde üretken tasarım yaklaşımlarını kuramsal ve deneysel düzeyde incelemektir. Bu doğrultuda, Gümüşhane Eski Süleymaniye Mahallesi örneklem alanı seçilerek bölgenin tarihsel, kültürel ve topografik özelliklerinden beslenen bir tasarım modeli geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında, öz-örgütlenmeye dayalı dijital bir üretken sistem modeli oluşturulmuş ve topografik verilerle karşılaştırmalı analizler yürütülmüştür. Tasarım süreci dört aşamada yapılandırılmış; her aşamada elde edilen biçimler alternatif üretimlerle birlikte değerlendirilerek özgün bir örüntü önerisi sunulmuştur. 21. yüzyıl mimarlık düşüncesi doğrultusunda geliştirilen bu deneysel yaklaşım, üretken ve çok katmanlı bir tasarım dili geliştirmeyi, mimarlığın geleceğine yönelik yaratıcı katkılar sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, nature has played a central role in shaping human practices and has remained a vital source of inspiration for architecture and design. The integration of nature-inspired methods with technology has expanded design possibilities in form, material, and structure. Recent advances in generative design emphasize variability, unpredictability, and experimentation. Recently, generative design has gained prominence through methods that embrace variability, uncertainty, and experimental thinking. Cellular Automata offers a powerful means to simulate nature's complexity within digital environments, enabling innovative formal explorations. This study examines generative design at both theoretical and experimental levels, focusing on the intersection of geomorphology and architecture. The Süleymaniye District (Gümüşhane) was chosen as a case study for its rich historical, cultural, and topographic context. A digital generative model based on self-organization principles was developed and assessed through topographic comparisons. The design process was structured in four stages, with each phase generating and evaluating forms alongside alternative production strategies. Positioned within 21st-century architectural discourse, this approach aims to cultivate a generative, multi-layered design language that contributes to future architectural practice.