Obstrüktif uyku apne sendromunun sol ventrikül kitlesi ve global fonksiyonları üzerine etkisi
Impact of obstructive sleep apnea on left ventricular mass and global functions
  1. Tez No: 952836
  2. Yazar: EKREM ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. NEJAT ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) kalp yetersizliğinin nedeni olabilir. Bu çalışma OUAS hastalarında sol ventrikül kitlesi (SVK) ve miyokart performans indeksi (MPI)' nin ölçülmesini amaçlamıştır. Polisomnografı ile OUAS tanısı konan ve kardiyak yada pulmoner hastalığı olmayan toplam 40 hastaya OUAS açısından değerlendirilmek üzere ekokardiyografı uygulandı. Hastalar apne hipopne indeksi (AHI)' ne göre hafif OUAS (AHI: 5-14; n=7), orta OUAS (AHI: 15-29; n=13) ve ağır OUAS (AHI: ~30; n=20) olarak sınıflandırıldı. Sol ventrikül kitlesi (SVK) ve sol ventrikül kitle indeksi (SVKI) ,interventriküler septum kalınlığı (IVSD) ve sol ventrikül arka duvar kalınlığı (LVPWD) pulsed wave (PW) M-mod ekokardiyografı ile ölçüldü. Sol ventrikül MPI doppler ekokardiografı ile (izovolumetrik kontraksiyon zamanı+izovolumetrik relaksasyon zamanı)/aortik ejeksiyon zamanı formülüyle hesaplandı. Gruplar arasında cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından fark yokken, ağır OUAS grubunda yaş ve sistolik kan basıncı daha yüksekti. Ağır OUAS'lılarda IVSD (11.6±1.7 mm), LVPW (10.7±1.6 mm), SVK (260.8±50.5 g) ve SVKI (121.8±21 g/m2) değerleri orta OUAS (sırasıyla, 9.38±1.3 mm;9.9±1.5 mm; 196.4±35.2 g; 94.6±13.2 g/m2 ) ve hafif OSAS (sırasıyla, 9.8±2.4 mm; 8.9±1.9 mm; 187.6±66.2 g; 95.8±28.6 g/m2) gruplarından daha yüksek saptandı. Ağır OUAS'lılarda MPI (0.83±0.19), hafif OUAS'lılardan (0.52±0.06) anlamlı olarak yüksekken, orta OUAS'lılarda (0.78±0.18) anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak ağır ve orta OUAS'lı hastalar, hafif OUAS'lı hastalara oranla daha yüksek sol ventrikül kitlesine, sol ventrikül kitle indeksine ve sol ventrikül global disfonksiyonuna sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnoea syndrome (OSAS) might be a cause of heart failure. The present study aimed to assess left ventricular mass and myocardial performance index (MPl) in OSAS patients. Total of 40 OUAS subjects diagnosed with polysomnography, without any cardiac or pulmonary disease, referred fer evaluation of OSAS, had echocardiography. According to apnoea-hypopnoea index (AHI), subjects were classifıed into three groups: mild OSAS (AHl:5-14; n=7), moderate OSAS (AHI: 15-29; n=13), and severe OSAS (AHI: ;a:30;n=20). Thickness of interventricular septum (IVS) and posterior wall (LVPW) were measured by M-mode, along with left ventricular mass (LVM) and LVM index (LVMI). Left ventricular MPI was calculated as (isovolumic contraction time+isovolumic relaxation time)/aortic ejection time by pulced wave Doppler echocardiography. There were no differences in sex or body mass index among the groups, but age and blood pressures were higher in severe OSAS compared with moderate and mild OSAS. in severe OSAS, thickness of IVS (11.6±1. 7 mm), LVPW (10.7±1.6 mm), LVM (260.8±50.5 g)and LVMI (121.8±21 g/m 2) were higher than in moderate OSAS (9,38±1,3 mm;9.9±1.5 mm; 196.4±35.2 g;94.6±13.2 g/m 2, respectively) and mild OSAS (9.8±2.4 mm; 8.9±1.9 mm; 187.6±66.2 g; 95.8±28.6 g/m 2, respectively). in severe OSAS, MPI (0.83±0.19) was signifıcantly higher than in mild OSAS (0.52±0.06), but not signifıcantly higher than moderate OSAS (O.78±0.18). In conclusion, severe and moderate obstructive sleep apnoea syndrome patients had higher left ventricular mass and left ventricular mass index, and also left ventricular global dysfunction.