Ortaöğretim müzik derslerinde kullanılabilecek İzmir ve Manisa türkülerinin incelenmesi
Examination of Izmir and Manisa folk songs that can be used in secondary education music classes
  1. Tez No: 952838
  2. Yazar: MELTEM GONCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu araştırmanın amacı, TRT THM repertuvarında bulunan İzmir ve Manisa yöresi türkülerinin ortaöğretim müzik dersi müfredatı dinleme-söyleme öğrenme alanı kazanımlarında kullanılabilecek olanların tespitidir. Betimsel tarama modelli, nitel bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, İzmir ve Manisa yöresi Türk halk müziği ezgileridir. Örneklemini ise, TRT THM repertuvarında bulunan İzmir ve Manisa yöresi türkülerinin 1 oktavı aşmayan 77 adet türkü oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Veri analizleri, içerik analiz yöntemiyle yapılmıştır. Ortaöğretim müzik derslerinde kullanılabilecek İzmir ve Manisa türkülerinin incelenmesi için TRT repertuvarı, Milli Eğitim Bakanlığı Müzik Dersi (9,10,11 ve 12. Sınıflar) Öğretim Programı, Ortaöğretim Müzik Dersi 9, 10, 11 ve 12. Sınıf Öğretmen Kılavuz Kitabı kullanılmıştır. Türküler; edebi, müzikal (makam, ayak, usûl ve aralık) ve konu yönünden incelenmiştir. Türkülerin sözel içeriği bakımından müzik derslerinde kullanımına uygunluğu değerlendirilmiştir. Türkülerin kız ve erkek öğrencilerin birlikte söyleyebilecekleri tonlar belirtilmiştir. İzmir ve Manisa yöresi türkülerinin ortaöğretim müzik dersi müfredat programı dinleme-söyleme öğrenme alanı kazanımlarında sınıf düzeylerine göre kullanılabilirliği incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, tablolarla gösterilerek, oransal dağılımları grafiklerle verilmiştir. Araştırmanın sonucunda; incelenen 77 adet türkünün İzmir yöresine ait 24, Manisa yöresine ait 36, toplam 60 türkünün ortaöğretim müzik dersi dinleme ve söyleme öğrenme alanı kazanımlarında kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the folk songs of Izmir and Manisa region in the TRT THM repertoire that can be used in the secondary school music course curriculum listening-singing learning area achievements. It is a qualitative study with a descriptive scanning model. The universe of the research is Izmir and Manisa region Turkish folk music melodies. The sample consists of 77 folk songs of Izmir and Manisa region in the TRT THM repertoire that do not exceed 1 octave. Document review method was used in data collection. Data analysis was performed using the content analysis method. In order to examine the folk songs of Izmir and Manisa that can be used in secondary school music lessons, the TRT repertoire and the Ministry of National Education secondary school music lesson curriculum 9, 10, 11 and 12th grade teacher's guide book were used. The folk songs were examined in terms of literary, musical (mode, foot, tempo and interval) and subject. The suitability of the folk songs for use in music lessons was evaluated in terms of their verbal content. The tones that girls and boys can sing together were specified. The folk songs of Izmir and Manisa region were examined according to class levels in the secondary school music lesson curriculum program listening-singing learning area achievements. The obtained results were shown in tables and their proportional distributions were given in graphs. As a result of the research; it was determined that 24 of the 77 folk songs examined belong to Izmir region and 36 belong to Manisa region, totaling 60 folk songs, can be used in secondary school music lessons listening and singing learning area achievements.