Propolisin kimyasal, fiziksel ve biyolojik özellikleri tıpta kullanım alanları
Chemical physical and biological of propolis and using areas on medicine
- Tez No: 95285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ÖZDER, YRD. DOÇ. DR. TÜRKER SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Propolis (an tutkalı) an ürünlerinin en değerlilerinden biridir. Kovanda anlar propolisi petek gözlerinin cilalanmasında, kovanda oluşan çatlaklann ve deliklerin tıkanmasında kovan içinde düz olmayan yerleri düzeltmek ve sonbaharda kovanın deliğinin daraltılmasında, çerçevelerin bağlanmasında, kovan içine giren çeşitli canlıların cesetlerinin çürümesini önlemek için cesedi kaplamada kullanırlar. Propolisin güçlü dezenfektan etkisinin olduğu ve bu etkinin, kovanın ve petek gözlerinin dezenfeksiyonunda kullanıldığı bildirilmiştir. Propolis antimikrobiyal, antifungal, antiviral, antienflamatuar, anestetik bitkilerin büyümesini engelleyici, doku rejenerasyonunu teşvik edici ve vücudun imunolojik reaktivitesini arttırıcı etkilere sahiptir. Propolisin toksik olmaması, başka ilaçlara göre belirli avantaja sahip olduğunu gösterir. Buna karşın propolisin tam zararsız bir ilaç şekli olduğu da tam olarak daha tespit edilememiştir. Dolayısıyla kontrolsüz kullamlmamalıdu-. Kontrolsüz kullanım bazı hastalarda doğru teşhis ve uygun tedavi uygulamasını geciktirir ve hastanın durumunun kötüleşmesine neden olabilir. Propolis tedavisinin ucuz olması ve her ortamda uygulanabilmesi ham madde olarak nispeten bulunabilmesi gittikçe bir çok hastalarda yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasına neden olmuştur. Bu nedenle bir çok ülkede propolisin hastalıklara etkisini tespit etmek için klinik ve deneysel araştırmalar yapılmaktadır. Propolis kaynağına bağlı olarak, kalitesinde değişkenlik göstermektedir. Propolisin tedavide başarıyla kullanılabilmesi için propolis ilaçlan hazırlanırken bilime dayalı teknolojiler, ancak şimdiye kadar propolisin ham madde veya ilaç olarak standardize edici yöntemler geliştirilememiştir.Bu çalışma, yukarıda bahsi geçen değerli hammaddenin Türkiye şartlarında değerlendirilmesi amacıyla, ilgili mercilerin dikkatini çekme yolunda bir adım niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Propolis is one of the most important bee products. Honey bees use this product for many purposes like polishing comb cells, blocking unwanted holes and splits, smothing hive surfaces, reducing hive entrance in the fall and fixing frames to prevent rotting of dead body of small animals and some insects which entered the hive by covering them. In addition to these useges propolis has a highly disinfection effect and therefore bees use it to disenfection comb cells. Propolis has antiniicrobial,antifungal.antivirus,antieflamatuar and anesteshic effects. It prevent graving the plants, it supports of tissue regeneration of organisms and increase the reactivity of immunity. Because of nontocsic effect it has a big advantages against medicines. But it is not known clearly yet if it has got any harmfull effect or not. Therefore it shouldnt be used in non control conditions.Noncontrol usage of it make the patients worse. Low cost,easy finding and easy usage attractng people to use it more. So in many country many researchs and inspectins going to be held time by the time. Qulity of propolis vary according to its sources. Many research must be done on this subject to determine the effect of thet material. There haven't been any medical treatment methods done yet. This study has been held to get attention on these bee product and make it useful for human healt.