Ergimiş tuzların yapısal özellikleri ve efektif çiftler potansiyelleri
Effective pair potentials and structural properties of the molten salts
- Tez No: 95286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET ERGİMİŞ TUZLARIN YAPISAL ÖZELLİKLERİ VE EFEKTİF ÇİFTLER POTANSİYELLERİ Bu çalışmada, NaCl (basit tuz) ve Agl (süperiyonik tuz) sistemlerinin ergime noktaları civarında yapısal özellikleri araştırılmıştır. Bu sistemlerdeki iyonlar arası etkileşmeler, orijinali 1978' de Vashishta-Rahman tarafından önerilen yarı-emprik fonksiyonel olarak bağlı katı iyon potansiyelinin kullanılması ve 1964' de Fumi-Tosi tarafından parametrize edilen Huggins-Mayer potansiyel formu ile modellenmiştir. Bu sistemlerin kısmi statik yapı faktörleri uzatılmış radyal dağılım fonksiyonlarından hesaplanmıştır. Katı küre köprü fonksiyonlarıda bu sistemler için sunulmuştur. Tezde elde edilen sonuçların, diğer çalışmalardakiler ile iyi uyum içinde oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTIVE PAIR POTENTIALS AND STRUCTURAL PROPERTIES OF THE MOTLEN SALTS In this work, the structure properties of molten NaCl (simple salt) and Agl (superionic salt) have been investigated close to their melting points. Interionic interactions in these systems have been modelled with the use of a semi-emperical rigid ion potential based on the functional which originally proposed by Vashishta Rahman in 1978 and the Huggins-Mayer form of the potential, as parametrised by Fumi and Tosi in 1964. We have calculated the partial structure factors of these systems by extending the radial distribution functions. The hard sphere bridge functions are also presented for these systems. Finally we show that our results are in good agreement with those obtained by other works.