Çok kriterli karar verme yaklaşımıyla Türk bankacılık sektöründe performans değerlendirmesi
Performance evaluation in the Turkish banking sector through a multi-criteria decision-making approach
  1. Tez No: 952854
  2. Yazar: SELİN MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BADE EKİM KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankalcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bankacılık sektörü, ekonomik büyüme, finansal istikrar ve güvenliğin sağlanmasında kilit bir role sahiptir. Bu nedenle bankaların finansal performanslarının doğru bir şekilde ölçülmesi önem taşımaktadır. Geleneksel yöntemlerin yanı sıra, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yaklaşımları da son yıllarda performans değerlendirmelerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu yöntemler, birden fazla kriterin aynı anda ele alınmasına olanak sağlayarak daha objektif sonuçlar sunmaktadır. Bu çalışmada, aktif büyüklüğü en yüksek 10 bankanın 2019–2023 yıllarına ait verileri kullanılarak finansal performansları analiz edilmiştir. Analiz sürecinde ÇKKV yöntemlerinden CRITIC ve COPRAS birlikte uygulanmıştır. Öncelikle CRITIC yöntemiyle kriter ağırlıkları belirlenmiş, ardından COPRAS yöntemiyle bankalar sıralanmıştır. Çalışmanın amacı, bankaların performans düzeylerini ortaya koymak ve karşılaştırmalı bir değerlendirme sunmaktır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, sektörün genel durumu hakkında değerlendirmelerde bulunulmuş ve bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector plays a crucial role in ensuring economic growth, financial stability, and security. Therefore, accurately measuring the financial performance of banks is of great importance. In addition to traditional methods, Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) approaches have increasingly been used in performance evaluations in recent years. These methods enable the simultaneous consideration of multiple criteria, offering more objective and comprehensive results. In this study, the financial performance of the 10 largest banks in terms of total assets was analyzed using data from the years 2019 to 2023. The MCDM methods CRITIC and COPRAS were applied in the analysis. First, the CRITIC method was used to determine the weights of the criteria, and then the COPRAS method was employed to rank the banks. The aim of the study is to reveal the performance levels of the banks and provide a comparative assessment. Based on the findings, evaluations were made regarding the overall condition of the sector, and several recommendations were presented.