Esnaf lokantaları gastronomi mirası: Ankara örneği
The gastronomic heritage of tradesmen's restaurants: The case of Ankara
  1. Tez No: 952860
  2. Yazar: EMRE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Ankara ilinde faaliyet gösteren esnaf lokantalarını gastronomi mirası bağlamında inceleyerek, bu işletmelerin geçmişten günümüze toplumsal, kültürel ve ekonomik rollerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Esnaf lokantaları, yalnızca yemek yeme alanı olmanın ötesinde; geleneksel mutfağın korunmasında, kent belleğinin aktarımında sosyal dayanışmanın yaşatılmasında önemli bir işlev üstlenmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş, Ankara'daki farklı semtlerde bulunan esnaf lokantalarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda; işletmelerin menü oluşturma süreçleri, müşteri profilleri, mekânsal özellikleri, karşılaştıkları güncel sorunlar ve çözüm önerileri analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, esnaf lokantalarının artan maliyetler, değişen tüketim alışkanlıkları ve kurumsal rekabet gibi çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldığını, ancak yerel gastronomi kimliğini yaşatma konusunda direnç gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, Ankara'daki esnaf lokantalarının somut ve somut olmayan kültürel miras unsurlarıyla kentsel gastronomi belleğinin korunmasında kritik bir role sahip olduğunu göstermekte ve bu işletmelerin sürdürülebilirliği için kültürel, ekonomik ve yönetsel desteklerin artırılması gerektiğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores tradesmen's restaurants (esnaf lokantaları) in Ankara within the context of gastronomic heritage, aiming to uncover their historical, cultural and socio-economic significance from past to present. More than simple dining establishments, these restaurants serve as key actors in preserving traditional cuisine, transferring urban memory, and sustaining social solidarity. A qualitative research design was employed, and semi-structured interviews were conducted with owners of various tradesmen's restaurants across different districts of Ankara. The findings reveal insights into menu construction prosecces, customer profiles, spatial features, contemporary challenges and proposed solutions. Results indicate that while tradesmen's restaurants face issues suchs as rising operational costs, shifting consumer habits and increased institutional competition, they contionue to demonstrate resilience in maintaining local gastronomic identity. The study higlights the crucial role these restaurants play in safeguarding both tangible anda intangible culinary heritage in Ankara's urban lanscaple and recommends enchanced cultural, economic and administrative support to ensure their sustainability.