Kültür rotalarının yerel kalkınmaya etkisi: Batı Antalya Bölgesi Likya Yolu örneği
The impact of cultural routes on local development: The case of the Lycian Way in the Western Antalya Region
  1. Tez No: 952878
  2. Yazar: ALİ EMRE KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bir bölgede var olan kaynakları verimli bir şekilde yönetmek, ekonomik canlılığı artırmak ve hayat standartlarını yükseltmek için yerel yönetimler, toplumsal gruplar ve özel sektör gibi çeşitli aktörlerin birlikte hareket ettiği sürecin kendisi yerel kalkınma olarak tanımlanmaktadır. Turizm sektörü yerelde yeni iş fırsatları ortaya çıkarma anlamında etkili olmakta, geliştiği bölgelerde konaklama, ulaşım ve hizmet sektörlerinin de gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması amacıyla dünya ve ülkeler çapında kalkınmayı birçok sektör üzerinden destekleyen kuruluşların var olduğu bilinmektedir. Kültürel turizmin geliştirilmesi, turizmi canlandırmak, ülkenin kültürel mirasını tanıtmak ve korumak açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Bir bölgede var olan kültürel değerlerin turizm kapsamında değerlendirilmesi ve kültürel mirasın korunması için pek çok araç bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kültür rotalarıdır. Kültür rotalarının turizm sektörü bağlamında değerlendirilmesi, rota üzerinde ekonomik yatırımların artmasına sebep olmakta, yerel ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda kültür rotalarının oluşturulması, tanıtılması ve ekonomik yatırımlar ile desteklenmesi amaçlarıyla kurulan kuruluşların var olduğu bilinmektedir. Söz konusu bu kuruluşların bölgedeki yerel paydaşları turizm sektörü kapsamında bir araya getiren ekonomik yatırım projeleri bulunmaktadır. Bu tez çalışması, kültür rotaları ile yerel kalkınma arasında var olan ilişkiyi anlatmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında kalkınma ve turizm kavramları derlenmiş, kalkınmaya destek vermek amacıyla kurulmuş kuruluşlar incelenmiş, dünyada ve Türkiye'de var olan kültür rotalarının araştırması yapılmıştır. Avrupa'da kültür rotalarının oluşturulması ve tanıtılması ile Türkiye'de kültür rotalarının oluşturulup tanıtılması süreçleri birbiri ile karşılaştırılmıştır. Ulusal, bölgesel ve yerel çapta kültür rotalarına verilen destek mekanizmaları irdelenmiştir. Likya Yolu kültür rotası üzerinde gerçekleşen turizm aktiviteleri ve ekonomik yatırımlar araştırılmış, bulgular üzerinde rotanın bölgeye olan katkısı çalışma sonucu olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local development is defined as the process in which various actors, such as local governments, social groups, and the private sector, work together to efficiently manage existing resources, enhance economic vitality, and improve living standards. The tourism sector plays a crucial role in creating new job opportunities at the local level and contributes to the development of accommodation, transportation, and service industries in regions where it thrives. In this context, it is known that organizations exist worldwide and at the national level to support development through various sectors in order to ensure sustainable growth. The development of cultural tourism provides significant advantages in revitalizing tourism, promoting a country's cultural heritage, and ensuring its preservation. There are many tools available for integrating existing cultural values of a region into tourism and safeguarding cultural heritage—one of which is cultural routes. Evaluating cultural routes within the context of the tourism sector leads to increased economic investments along the route, thereby contributing to local and regional development. In this regard, organizations have been established to create, promote, and support cultural routes through economic investments. These organizations have economic investment projects that bring together local stakeholders within the tourism sector. This thesis aims to examine the relationship between cultural routes and local development. Within the scope of the study, the concepts of development and tourism have been compiled, organizations established to support development have been analyzed, and cultural routes existing in both the world and Turkey have been researched. A comparison has been made between the processes of creating and promoting cultural routes in Europe and Turkey. The mechanisms providing support for cultural routes at national, regional, and local levels have been investigated. The study explores the tourism activities and economic investments taking place along the Lycian Way cultural route and presents findings on the route's contribution to the region.