11-12 yaş kadın voleybolcularda uygulanan 10 haftalık proprioseptif antrenmanların, bazı fiziksel ve motorik özellikler üzerindeki etkileri
Investigation of the effects of proprioceptive exercises on some physical and motoric features in women volleyball players aged 11-12
- Tez No: 952885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN BASTIK SALKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, 11-12 yaş kadın voleybolculara uygulanan 10 haftalık proprioseptif antrenman programının dikey sıçrama, görsel-algısal reaksiyon zamanı, core bölgesi ve denge performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Voleybol gibi denge, hızlı tepki süresi ve dikey sıçrama performansının önemli olduğu spor dalında, proprioseptif antrenmanların performans üzerindeki katkıları değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklem büyüklükleri GPower 3.1 programı kullanılarak belirlenmiştir ve kontrol (n=12) ve deney grubu (n=12) olmak üzere toplam 24 kadın sporcu oluşturmuştur. Çalışmada kontrol grubunda yer alan sporcular sadece voleybol antrenman programını uygularken deney grubu, voleybol antrenmanlarının ısınma bölümünde 10 hafta süresince haftalık 3 gün, 20-25 dakika süren proprioseptif egzersizleri uygulamışlardır. Deney ve kontrol grubunun ön test, son test ölçümlerinde görsel-algısal reaksiyon zamanı ölçümünde Lightspeed Trainer, core bölgesi performansı ölçümünde 30 saniye mekik testi, denge performansı ölçümünde Flamingo Denge Testi ve dikey sıçrama performansı ölçümünde PowerTimer 300 cihazları kullanılmıştır. Testler katılımcılara aynı koşullar sağlanarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin normalliğini test etmek amacıyla Shapiro-Wilk testi yapılmış, histogram grafikleri, çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Normal dağılım gösteren grupları incelemek için betimsel istatistikler, gruba göre farkları incelemek amacıyla karışık desen ANOVA yapılmıştır. Bu araştırmanın bulgularına göre, egzersiz grubundaki sporcuların görsel-algısal reaksiyon zamanı, dikey sıçrama ve denge performanslarının istatistiksel olarak anlamlı derecede geliştiği tespit edilmiştir, core bölgesi performansında ise her iki grupta da iyileşme görülmüş ancak bu iyileşmenin voleybol antrenmanlarının sonucu olarak da yorumlanabileceği için anlamlı fark bulunamamıştır. Elde edilen bulgular, proprioseptif antrenmanların merkezi sinir sistemi ile kaslar arasındaki koordinasyonu artırarak sporcuların algısal-motor becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Bu doğrultuda, antrenman planlamalarına proprioseptif egzersizlerin dahil edilmesinin, sporcuların görsel-algısal reaksiyon süresi, denge, dikey sıçrama ve genel performanslarını artıracağına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of a 10-week proprioceptive training program on vertical jump, visual reaction time, core muscle performance, and balance in 11–12-year-old female volleyball players. Balance, rapid reaction times, and vertical jump performance are critical in volleyball, so the contribution of proprioceptive training to these factors was evaluated. The sample sizes of the study were calculated using the GPower 3.1 program and consisted of a total of 24 female athletes, consisting of the control (n=12) and experimental groups (n=12). The control group followed the standard volleyball training program, while the experimental group performed proprioceptive exercises in the warm-up phase three times per week (20–25 minutes each) for 10 weeks. Pre-test and post-test measurements were obtained. Visual reaction time was measured using a Lightspeed Trainer, core muscle performance was assessed via a 30-second sit-up test, balance was evaluated with the Flamingo Balance Test, and vertical jump was measured with a PowerTimer 300 device. All tests were conducted under consistent conditions. Shapiro–Wilk tests confirmed normality, and mixed-design ANOVA was used to analyze group differences. The experimental group showed statistically significant improvements in reaction time, vertical jump, and balance. Core muscle performance improved in both groups, but no significant difference was found between them, possibly due to the effects of regular volleyball training. These findings suggest that proprioceptive training enhances coordination between the central nervous system and muscles, improving athletes' perceptual-motor skills. Incorporating proprioceptive exercises into training regimens may thus improve visual reaction time, balance, vertical jump performance, and overall athletic performance.