Bayan voleybolculara uygulanan kor stabilizasyon egzersizlerinin denge ve anaerobik performansa etkisi
The Effects of Core Stabilization Exercises on Balance and Anaerobic Performance of Female Volleyball Players
- Tez No: 481013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, bayan voleybolculara altı hafta süre ile bosu topu kullanılarak uygulanan kor stabilizasyon egzersizlerinin, denge ve anaerobik performansa etkisinin belirlenmesidir. Araştırmaya Türkiye Voleybol Federasyonu'nun Bayanlar 2. Ligi Takımı Kazan Belediye Spor Kulübü'nde mücadele eden toplam 15 (yaş 23,5 ± 4,0 yıl, boy uzunluğu 1,73 ± 0,08 m, vücut ağırlığı 66,4 ± 9,1 kg, spor yaşı 11,6 ± 5,1 yıl) bayan sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada, sporculara sırasıyla denge, dikey sıçrama, kor stabilizasyon, durarak uzun atlama, sağlık topu fırlatma, 30 m. sürat ve çeviklik testleri; antrenman programı öncesi ve altı hafta sonrasında olmak üzere iki defa uygulanmıştır. Sporculara altı hafta boyunca, haftada üç gün, takım ısınmasından sonra yaklaşık 20 dakika bosu topu ile kor stabilizasyon egzersiz programı uygulanmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 22.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of six-week bosu ball stabilization exercises on the balance and anaerobic performance of female volleyball players. A total of 15 female volleyball players who play in Kazan Belediye Sports Club in Women's Second League of Turkish Volleyball Federation (aged 23,5 ± 4,0 years, height: 1,73 ± 0,08 m, body weight: 66,4 ± 9,1 kg, sports age: 11,6 ± 5,1 years) voluntarily participated in the study. As part of the study, the volleyball players were subjected to balance, vertical jump, core stabilization, standing jump, medicine ball throwing and 30 meter speed and agility tests for two times before the training schedule and after six weeks. The athletes underwent an exercise program of core stabilization with bosu ball for about 20 minutes before warm-up for three days a week for six weeks. The data obtained were evaluated using the IBM SPSS Statistics 22.0 statistical program.