Farklı ağırlıktaki ağırlık yelekleri ile uygulanan pliometrik antrenmanların, 14-17 yaş grubu kadın voleybolcuların dikey sıçrama yükseklikleri üzerine etkisi
The influence of pliometric training with different weight waistcoast on vertical jump height of female volleyball between the ages of 14-17
- Tez No: 626242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Pliometrik antrenmanların voleybolcuların dikey sıçrama performanslarının üzerine olumlu bir katkı yaptığı bilinmektedir. Araştırmanın amacı pliometrik antrenmanlarının aktif olarak voleybol oynayan 14-17 yaş aralığındaki kadın voleybolcuların dikey sıçrama üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla 2018-2019 yılında Van ili Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenci olan ve Voleybol branşında aktif olarak oynayan 14-17 yaş arası 31 kadın voleybolcu dahil edilmiştir. Voleybolcular yazı tura tesadüfi yöntemi ile iki grup ayrıldı. İki grup ağırlıklarının %5 ve %10'una denk gelen farklı ağırlık yelekleri giydirilerek 9 haftalık pliometrik antrenman programına alındı. Antrenman öncesi ve antrenman sonrası her iki grubun boy, kilo, vücut kitle indeksi, dikey sıçrama ve bacak kuvveti ölçümleri yapılarak veriler ilk test ve son test olarak kayıt altına alındı. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde lisanlı SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Verilerin normal dağılımı için Shapiro-Wilk testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırma için Mann-Whitney U testi uygulandı. Grup içi ön test ve son test arasında karşılaştırmada Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
It is known that pliometric exercises make a positive contribution to the vertical jumping performances of volleyball players. The aim of this research is to look at the effect of pliometric training on the vertical jump of women volleyball players aged 14-17 who are playing volleyball actively. For this purpose, 31 female volleyball players between the ages of 14-17, who were students at the Nene Hatun Vocational and Technical Anatolian High School in Van and played actively in the Volleyball branch in 2018-2019, were included. Two groups of volleyball players were separated by coin random method. Different weight vests, corresponding to 5% and 10% of the two groups' weight, were dressed and included in the 9-week pliometric training program. The measure of height, weight, body mass index, vertical jump and leg strength measurements were made before and after the training, and the data were recorded as the first test and the last test. In the analysis of the data obtained in the study, the licensed SPSS 22.0 package program was used. Shapiro-Wilk test was used for normal distribution of the data. Mann-Whitney U test was used for comparison between groups. In the comparison between the pre-test and the post-test, the Wilcoxon signed rank test was used.