Ürdünlü yazar Tağrîd en-Neccâr'ın Limen Hâzihi'd-Dumye adlı romanının teknik ve tematik açıdan incelenmesi
A technical and thematic examination of Limen Hadhihi al-Dumya, a novel by Jordanian author Taghrid al-Najjar
- Tez No: 952887
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KÜÇÜKSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Arap çocuk edebiyatı, geleneksel mit ve masallardan günümüze uzanan süreçte, 1979 Dünya Çocuk Yılı ile birlikte hızla gelişen bir disipline dönüşmüştür. Ürdün, bu alana geç dâhil olsa da Tagrîd Ârif en-Neccâr'ın öncü çabalarıyla önemli bir ivme kazanmıştır. Yazar, eserlerinde gündelik yaşam, özgürlük, eşitlik, kültürel miras ve toplumsal cinsiyet rolleri gibi temaları işleyerek çocuk okuru hayal kurmaya, çözüm odaklı düşünmeye ve özsaygı geliştirmeye yönlendirmiştir. Bu çalışmada Limen Hâẕihi'd-Dumye romanı teknik ve tematik olarak incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi, kaynakları ve Ürdün çocuk edebiyatının teşekkül sürecine değinilmiştir. Birinci bölümde yazarın hayatından ve edebi kişiliğinden bahsedilmiş, çalışma konusu dışındaki eserlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise romanın tematik incelemesi yapılmış, vatan özlemi, kültür çatışması, kimlik krizi, yabancılaşma, kadın temsili ve toplumsal cinsiyet rolleri gibi temaları, yetmiş yıllık toplumsal değişim edebî bir çerçevede incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Arab children's literature, evolving from traditional myths and folktales to the present day, rapidly developed into a distinct discipline with the declaration of the International Year of the Child in 1979. Although Jordan joined this field later, it gained significant momentum through the pioneering efforts of Taghrid Arif Al-Najjar. In her works, the author addresses themes such as daily life, freedom, equality, cultural heritage, and gender roles, encouraging young readers to dream, think solution-oriented, and develop self-respect. This study examines the novel Limen Hadhihi al-Dumya both technically and thematically. The study consists of an introduction and three chapters. The introduction discusses the subject, significance, objectives, methodology, sources, and the formation process of Jordanian children's literature. The first chapter focuses on the author's life and literary personality, as well as her other works outside the scope of this study. The third chapter presents a thematic analysis of the novel, exploring themes such as longing for homeland, cultural conflict, identity crisis, alienation, female representation, and gender roles within a literary framework of seventy years of social transformation.