Denize kıyısı olmayan ülkelerin dış ticaret faaliyetleri kapsamında karşılaştıkları zorlukların incelenmesi; Nepal örneği
Examination of the diffuculties faced by landlocked countries in the scope of their foreign trade activities: The case of Nepal
  1. Tez No: 952888
  2. Yazar: REHAN ANSARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BURAK CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, denize kıyısı olmayan ülkelerin dış ticaret faaliyetlerinde karşılaştıkları zorlukları Nepal örneği üzerinden incelemektedir. Küresel ticaretin büyük ölçüde denizyolu taşımacılığına dayanması, kara ile çevrili ülkeleri yüksek lojistik maliyetler, yetersiz altyapı, transit ülkelere bağımlılık ve düşük lojistik performans gibi çok boyutlu dezavantajlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Buna karşın, bazı gelişmiş Avrupa ülkelerinin bilgi teknolojileri, dijital hizmetler ve yenilenebilir enerji gibi yüksek katma değerli sektörlere yönelerek bu coğrafi dezavantajları aşabildikleri gözlemlenmektedir. Araştırma kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılarak 30 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS 27 programı aracılığıyla betimsel istatistik yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların büyük çoğunluğunun denize kıyısı olmayan ülkelere ihracat yaptığını, ancak ithalat oranlarının oldukça düşük olduğunu ortaya koymuştur. Nepal örneğinde ise dış ticaretin sınırlı, tek yönlü ve dengesiz bir yapıya sahip olduğu; bu durumun ise lojistik kısıtlar, gümrük süreçlerindeki zorluklar ve pazar erişimindeki sınırlılıklar gibi yapısal etkenlerden kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the challenges encountered by landlocked countries in their foreign trade activities, with a particular focus on the case of Nepal. The predominant reliance of global trade on maritime transportation exposes landlocked nations to multifaceted disadvantages, including elevated logistical costs, inadequate infrastructure, dependency on transit countries, and diminished logistical performance.Nevertheless, it has been observed that certain advanced European countries have mitigated these geographical disadvantages by shifting toward high-value-added sectors such as information technology, digital services, and renewable energy. The research employs a relational survey model, analyzing data collected from 30 participants using descriptive statistical methods via SPSS 27 software. The findings reveal that the majority of participants engage in exports to landlocked countries, though import levels remain notably low. In the context of Nepal, the study concludes that foreign trade exhibits a limited, unidirectional, and unbalanced structure, attributable to structural factors such as logistical constraints, challenges in customs procedures, and limitations in market access.